fot. PAP/Marcin Bednarski

Pojawiają się kolejne próby przeforsowania zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Pracodawcy chcą zawieszenia zakazu handlu w niedzielę na czas epidemii. Odpowiedni projekt ustawy trafił do Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie z projektem zawieszenie zakazu handlu w niedzielę miałoby obowiązywać także 180 dni po odwołaniu epidemii. Autorzy ustawy chcą, by pracownicy mieli zagwarantowane wolne dwie niedziele w miesiącu.

Uzasadnienie projektu to nierentowność prowadzenia firm w galeriach handlowych i zagrożenie zwolnieniami pracowników.

Z argumentami pracodawców nie zgadza się Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Związkowiec podkreślił, że problemem nie są przepisy ustawy, ale wysokość czynszu za najem powierzchni w galeriach handlowych.

Największe koszty zamknięcia sklepów i koszty tego kryzysu ponosiły butiki w galeriach handlowych. To jednak nie ci przedsiębiorcy, którzy są podnajemcami zgłaszają problem, aby handlować w niedzielę, ale właściciele tych galerii, którzy czerpią niesamowite zyski z galerii, niejednokrotnie nie płacąc w Polsce podatków. To oni chcą jakby wyjść naprzeciw tym najemcom i powiedzieć im, żeby handlowali w niedzielę, by podwyższyli sobie obroty – wskazał przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność.

Alfred Bujara uważa, że rząd powinien uregulować kwestię czynszu za najem. Wskazuje na przepisy w Portugalii, gdzie czynsz jest uzależniony od obrotów w danych galeriach handlowych.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl