fot. PAP

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Elbląg

W woj. warmińsko-mazurskim panują w sobotę bardzo trudne warunki drogowe, na większości dróg leży śnieg. Wójt gminy Elbląg ogłosiła stan pogotowia przeciwpowodziowego, stan rzek miejscami przekracza stany ostrzegawcze. Bez prądu jest 13,5 tys. odbiorców.

Rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek poinformowała w sobotę rano PAP, że z powodu występowania tzw. cofki wójt gminy Elbląg ogłosiła stan pogotowia przeciwpowodziowego. Cofka to stan, gdy silny wiatr północno-zachodni wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg.

„Wody w rzekach, w niektórych miejscach przekroczyły stany ostrzegawcze, tak jest np. w Nowym Batorowie, gdzie stan ostrzegawczy przekroczony jest o 10 cm, czy Tolkmicku, gdzie woda przekroczyła stan ostrzegawczy o 8 cm” – poinformowała Wrotek.

W samym Elblągu do przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje tylko 2 cm. W nocy z piątku na sobotę nad woj. warmińsko-mazurskim nadal silnie wiało i mocno padał śnieg, przez co na drogach tworzyły się zaspy. Momentami były tak duże, zwłaszcza na drogach powiatowych, że zakopane w śniegu auta wyciągali strażacy.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa strażacy wyciągali w nocy z zasp w sumie 15 aut, a 7 razy wyjeżdżali, aby usunąć powalone drzewa. Mimo że na drogach krajowych w regionie pracuje rano 105 jednostek sprzętu do odśnieżania, a po drogach wojewódzkich jeżdżą 72 takie pojazdy, to warunki na tych trasach wciąż są trudne: leży na nich zajeżdżony śnieg lub błoto pośniegowe.

Trudne warunki są zwłaszcza w okolicach Szczytna, Mrągowa, Kętrzyna, Nidzicy. Drogi lokalne, powiatowe czy osiedlowe, między miejscowościami, mogą być nieprzejezdne.

„Na drogach regionu panują bardzo trudne warunki. Pada deszcz i śnieg, jezdnie są śliskie. Apelujemy o rozważną jazdę. Kto nie musi, radzimy, aby nie wybierał się obecnie w trasę” – zaapelowała Wrotek.

Silny wiatr w nocy uszkodził kolejne linie energetyczne, w sobotę rano prądu nie ma na Warmii i Mazurach 13.521 odbiorców (wieczorem w piątek było ich zaledwie 2 tys. – PAP). Jak podała Wrotek uszkodzonych jest 13 linii energetycznych i 254 stacje transformatorowe, m.in. w okolicach Olsztyna wyłączonych jest 5 linii (144 stacje i 2,8 tys. odbiorców bez prądu), w okolicy Elbląga wyłączone są 4 linie (86 stacji, 1,3 tys. odbiorców bez prądu). Energetycy starają się usuwać awarie na bieżąco, ale nie jest to łatwe ponieważ wciąż pada śnieg i wieje silny wiatr.

PAP

drukuj