fot. PAP/Artur Reszko

Podlaskie: W liceum w Grajewie odsłonięto tablicę poświęconą babci Danuty Siedzikówny „Inki”

W I Liceum Ogólnokształcącym w Grajewie (Podlaskie) odsłonięto tablicę poświęconą Helenie Tymińskiej – babci Danuty Siedzikówny „Inki”. Tymińska w latach powojennych była nauczycielką tego liceum.

Tablica umieszczona została na ścianie w korytarzu szkoły. Znajduje się na niej napis: „Helenie Tymińskiej (1885-1968), babci Danuty Siedzikówny +Inki+, nauczycielce LO w Grajewie w latach 1948-1958. Tej, która wychowała pokolenia młodych Polaków z ziemi grajewskiej i szczuczyńskiej w miłości do ojczyzny tak, aby w chwili próby zachowali się jak trzeba”.

To nawiązanie do słów Danuty Siedzikówny, która w więzieniu miała powiedzieć „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”. Siedzikówna była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W 1945 roku została aresztowana za współpracę z antykomunistycznym podziemiem, a w 1946 roku skazana na śmierć przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i rozstrzelana.

W uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej jej babcię wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, szef MEN Dariusz Piontkowski i przedstawiciele rodziny Heleny Tymińskiej.

„Pochodząca z rodziny zesłańców syberyjskich, starannie, wszechstronnie wykształcona, przez całe swoje życie strzegła własności, polskości i tożsamości” – mówił o Tymińskiej starosta grajewski Waldemar Remfeld, prezentując jej życiorys.

Podkreślał, że jej postać – jak to określił – „tak ważna dla ukształtowania niezłomnej postawy >>Inki<< powinna być znana przez kolejne pokolenia młodzieży”.

„Swoim życiem, swoją polską dumą wskazuje nieustannie wartości, jakim młody polski patriota ma służyć” – dodał starosta.

Jak powiedział dyrektor LO w Grajewie Grzegorz Curyło, odsłonięcie tej tablicy, to ważne wydarzenie z punktu widzenia polityki historycznej i edukacyjnej.

„Oddziaływanie Heleny Tymińskiej na Danutę Siedzikównę, która była pod jej opieką przez ostatnie miesiące przed aresztowaniem, okazało się czynnikiem budującym patriotyzm tej dziewczyny i jej niezłomność” – powiedział Curyło.

Przypomniał, że na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku Tymińska pracowała w grajewskim liceum.

„Z dokumentów, które są w teczce jej akt osobowych wynika, że miała doskonały kontakt z młodzieżą i nie wyobrażała sobie życia bez tego nauczycielskiego wpływu na młodych ludzi. W dalszym ciągu tego rodzaju postawy, tego rodzaju osoby, mogą być wzorem dla młodzieży także i dzisiaj” – mówił Curyło.

Helena Tymińska urodziła się w 1885 roku w Taszkiencie (Uzbekistan), w młodym wieku wróciła na ziemie polskie. Po wojnie pracowała jako nauczycielka w liceach m.in. w Grajewie i Szczuczynie. Zmarła w 1968 roku, pochowana została na cmentarzu parafialnym w Grajewie.

Uroczystość w liceum rozpoczęła wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Podlaskiem. W jego programie są także m.in. spotkania wyborcze z mieszkańcami Grajewa, Moniek i Białegostoku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl