fot. Andrzej Byszuk/Nasz Dziennik

Podlaskie: prawosławne pielgrzymki na uroczystości w Supraślu

Z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają do monasteru w Supraślu koło Białegostoku prawosławni pielgrzymi. We wtorek wieczorem rozpoczną się tam dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej, należące do głównych świąt w tym klasztorze.

Supraski męski klasztor, którego historia ma ponad pięćset lat, uważany jest za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która we wtorek po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie – według szacunków policji – ok. ośmiuset osób. Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Do pokonania pątnicy mają kilkanaście kilometrów, do Supraśla dotrą przed wieczornymi uroczystościami. Rokrocznie pielgrzymują w podobnych intencjach, przede wszystkim dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych.

Do Supraśla pielgrzymują nie tylko wierni ze stolicy województwa podlaskiego, ale i bardziej odległych miejsc regionu. Np. grupa z Hajnówki swoją pielgrzymkę rozpoczęła już w sobotę, do pokonania miała w ciągu czterech dni ponad 80 km.

Ok. 30 osób wzięło udział w kajakowej pielgrzymce z Gródka. Przepłynęli w ciągu dwóch dni ok. 40 km, nawiązując do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru. Mnisi z Gródka spławili bowiem wówczas rzeką Supraśl krzyż a w miejscu, w którym krzyż zatrzymał się, powstał klasztor.

Święto Ikony Matki Boskiej jest jednym z najważniejszych w monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. Główne uroczystości odbędą się w środę przed południem, a poprzedzi je m.in. całonocne czuwanie, z modlitwami za zmarłych. Obchodom ma przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Pierwsza czczona w klasztorze ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, a ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej wywieziono ją do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los jest nieznany. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu, jest kopią wykonaną przed ponad stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia klasztoru, zwanego Ławrą Supraską.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Najwięcej osób wyznających prawosławie jest w województwie podlaskim.

PAP/RIRM

drukuj