facebook.com/KarpackaTroja

Podkarpackie: w Karpackiej Troi uczą m.in. garncarstwa i wytwarzania łuków

W skansenie archeologicznym w Karpackiej Troi w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) od pięciu lat w czasie wakacji można nauczyć się przyrządzania posiłków według średniowiecznych receptur, nauki garncarstwa oraz wytwarzania strzał i łuków.

„W tym roku będzie podobnie. W każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia chcemy zorganizować rodzinne warsztaty archeologiczne” – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem tego muzeum.

Jak zaznaczył Jan Gancarski, w trakcie warsztatów organizatorzy stwarzają „możliwość poznania dawnych rzemiosł”, a ich tematyka pozwala „każdemu wybrać coś dla siebie”.

„Przybliżenie dorosłym i dzieciom rozmaitych aspektów życia ludzi zarówno w epoce brązu, jak i we wczesnym średniowieczu jest niezmiennym celem naszego przedsięwzięcia” – dodał dyrektor muzeum.

Przypomniał, że „w Karpackiej Troi można spróbować swoich sił m.in. w wytwarzaniu według sposobów sprzed kilku tysięcy lat naczyń ceramicznych, strzał łuczniczych lub wykonywania zabawek z gliny, z kości zwierząt, czy drewna”.

„Chętni mogą też przygotować posiłki zgodnie z zaleceniami średniowiecznych przepisów” – mówił Jan Gancarski.

Wakacyjne warsztaty prowadzą pracownicy skansenu specjalizujący się w rzemiosłach występujących w epoce brązu, czy w średniowieczu.

W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą, fosą; przy jej budowie jako fortyfikacji obronnej wykorzystano naturalną stromiznę stoków. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała tam ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Natomiast między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ub. stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię 8 ha, na której znajduje się m.in. ponad 200 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Istniejący od dziewięciu lat skansen archeologiczny Karpacka Troja odwiedziło ponad 400 tys. osób.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl