fot. twitter.com

Podkarpackie: SG zatrzymała troje obywateli Afganistanu nielegalnie przebywających w Polsce

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali troje obywateli Afganistanu, którzy nielegalnie przebywali w naszym kraju – poinformowała we wtorek rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Elżbieta Pikor.

Do zatrzymania nielegalnych imigrantów doszło w Rzeszowie w minioną niedzielę podczas wspólnego patrolu SG z Policją.

„Do kontroli wytypowany został pojazd na słowackich numerach rejestracyjnych. Kierowca legitymował się węgierskim paszportem, natomiast troje siedzących z tyłu pasażerów – kobieta i dwoje dzieci – nie posiadało żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość” – powiedziała Elżbieta Pikor.

Funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemcy przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski, a na terytorium naszego kraju przebywają nielegalnie.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, zatrzymana kobieta tłumaczyła, że jest obywatelką Afganistanu i wraz z dziećmi chciała przedostać się do rodziny w Niemczech.

„Kierowca pojazdu, 24-letni obywatel Węgier, został zatrzymany i postawiono mu zarzut pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. Mężczyzna przyznał się do tego czynu. Teraz czeka go kara 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwa lata” – podkreśliła.

Natomiast sąd zdecydował, że kobieta z dwójką dzieci została umieszczona w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Będą tam przebywać przez trzy miesiące.

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddział Straży Granicznej zatrzymali już 91 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski.

PAP

drukuj