fot. Paweł Palembas

Podkarpackie: Blisko 40 bocianów opuściło ośrodek rehabilitacji w Przemyślu

Blisko 40 bocianów, pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie), odleciało już do miejsc gniazdowania. Z krajów zimowania na Podkarpacie przyleciały zaś m.in. skowronki, czajki i pliszki siwe.

„Połowa spośród 80 przebywających u nas bocianów w ostatnich dniach odleciała do swoich gniazd” – powiedział w piątek PAP lekarz weterynarii z przemyskiego ośrodka Radosław Fedaczyński.

Przypomniał, że były to ptaki, które w jesieni z różnych powodów, najczęściej zdrowotnych, nie mogły odlecieć do krajów zimowania i w konsekwencji trafiły do ośrodka.

Od ponad 20 lat w Przemyślu zimę spędzają ptaki, głównie bociany, z połamanymi skrzydłami lub nogami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem. Po rehabilitacji, wiosną, większość wraca do swoich miejsc gniazdowania. W ośrodku zostają jedynie ptaki niepełnosprawne.

Z kolei dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów poinformował PAP, że z zimowania na Podkarpacie powróciły już pierwsze skowronki, czajki, pliszki siwe, drozdy śpiewaki, rudziki, kląskawki i kilka innych gatunków ptaków.

„Wiosenne ożywienie widoczne jest także wśród żyjących na Podkarpaciu orłów przednich, które odbudowują gniazda i wkrótce przystąpią do lęgów. Lęgi rozpoczęły też kruki, orzechówki i krzyżodzioby świerkowe” – dodał ornitolog.

Jak powiedział przyrodnik, w lasach można już usłyszeć śpiew paszkotów, kosów, sosnówek i kowalików, a na niebie pojawiają się pierwsze klucze powracających z zimowiska żurawi.

„Coraz wyższa temperatura powietrza i dłuższy dzień sprawiają, że obserwujemy też spore ożywienie wśród myszołowów i jastrzębi, które tokują i odbudowują swe gniazda” – opisał dr Stój.

W gniazdach kruków, które od kilku dni są w trakcie składania jaj, w drugiej połowie marca pojawią się już pisklęta. Do lęgów przygotowują się także gawrony, sroki i szpaki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl