Podhale: Górale chcą przyjąć francuski pomnik św. Jana Pawła II

Górale Podhalańscy oraz mieszkańcy Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego w oficjalnym piśmie podziękowali premier RP Beacie Szydło za propozycję przeniesienia francuskiego pomnika św. Jana Pawła II na polską ziemię i zadeklarowali chęć przyjęcia monumentu do siebie.

W liście, podpisanym przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorula, Starostę Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka i Prezesa zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan Andrzeja Skupienia, podkreślono, że Górale starają się „wciąż na nowo wypełniać prośbę Świętego Jana Pawła II”.

„(…) deklarujemy chęć przyjęcia pomnika Jana Pawła II, autorstwa Zuraba Cereteli, znajdującego się obecnie we francuskim Ploërmel w Bretanii. Znajdzie on godne miejsce na podhalańskiej ziemi” – czytamy w piśmie wystosowanym do premier Beaty Szydło.

Sygnatariusze pisma zapewnili, że dla „mieszkańców Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego, najwyższym honorem jest stawać w obronie Krzyża i wypełniać przesłanie świętego Jana Pawła II”.

Wiceprezes Związku Podhalan w Zakopanem dr Narcyz Sadłoń akcentuje, że list ma być swoistym świadectwem.

– Tutaj nie chodzi tak do końca o to, żeby walczyć o przyjęcie pomnika Jana Pawła II do Zakopanego, czy na Podhale. Ta nasza deklaracja wypływająca z naszych góralskich serc jest deklaracją, która mówi: „chrześcijanie francuscy, chrześcijanie europejscy – nie jesteście sami, jesteśmy wszyscy jedną wielką rodziną i trzeba nam się zjednoczyć w obronie krzyża”. Trzeba nam się odwołać do objawień fatimskich, objawień gietrzwałdzkich, sięgnąć po różaniec, stanąć wspólnie na granicach naszych ojczyzn i obronić krzyż, obronić Europę – wskazuje wiceprezes Związku Podhalan w Zakopanem.

List powstał w reakcji na orzeczenie francuskiej Rady Stanu, która zdecydowała, że z pomnika św. Jana Pawła II znajdującego się w Ploërmel ma zniknąć krzyż, który według Rady jest „ostentacyjnym symbolem religijnym” łamiącym zasadę świeckości państwa. Na sytuację zareagowała m.in. polska premier Beata Szydło. [czytaj więcej] 

Jak poinformowano w dokumencie, inicjatywa wpisuje się w przygotowania do 100-lecia Związku Podhalan w 2019 roku i 115-lecia Związku Górali.

RIRM/TV Trwam News

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl