Konkretne nazwiska ws. Amber Gold i OLT

Opublikowano  raport wstępny dot. afery Amber Gold i OLT Express, sporządzony przez Prawo i Sprawiedliwość. Napisano w nim o „katastrofalnym stanie państwa prawa” oraz licznych patologiach. 

Zawierający 41 stron dokument został zaprezentowany podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw obrony demokratycznego państwa prawa.Posłowie domagają się w nim wyjaśnień w sprawie wątków Amber Gold najważniejszych osób w państwie, w tym premiera Donalda Tuska, oraz powołania sejmowej komisji śledczej.

Raport pokazuje, że afera nie jest kwestią pojedynczych osób, ale przykładem patologii w Państwie mówi poseł Krzysztof Szczerski, przewodniczący parlamentarnego zespołu.

Wskazujemy w raporcie, że udało się Marcinowi P. dokonać nieprawidłowości, czy działań niezgodnych z prawem. Na te działania musiały złożyć się zaniechania lub zdrowe działania ponad 30 instytucji państwa i to od najwyższych władz Polski po samorządy lokalne. To jest ponad 50 osób i ponad 80 wydarzeń, które musiały się odbyć, żeby to wszystko mogło zadziałać. To jest 14 spółek zakładanych w Polsce, w większości niezgodnie z prawem, pod nadzorem Krajowego Rejestru Sądowego. To jest naprawdę bardzo poważny przykład tego, w jaki sposób funkcjonuje lub nie polskie państwo. W związku z powyższym afera Amber Gold i OLT Express to przykład patologii państwa – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Do prac parlamentarnego zespołu do spraw obrony demokratycznego państwa prawa odniósł się na początku obrad prezes PiS Jarosław Kaczyński. Powiedział, że zespół będzie się zajmował sprawami które są odstępstwem na drodze ku demokracji i praworządności.

– To, co dzieje się w Polsce od 2007 roku, jest narastaniem mechanizmów, które można określić jako wsteczne. Jeśli uznać ten poprzedni okres za może niekonsekwentną i pozbawioną różnego rodzaju koniecznych elementów, ale jednak drogę ku dojrzałej demokracji praworządności, to od 2007 roku maszerujemy i to pospiesznie, w drugą stronę. Trzeba na to reagować w ramach dostępnych środków – dodaje Jarosław Kaczyński.

 We wprowadzeniu autorzy podkreślają, że dokument ma charakter „raportu otwarcia” i nie wyjaśnia wszystkich aspektów sprawy Amber Gold i OLT.

O zawartości tego raportu mówi poseł Andrzej Duda:

-Druga część ma charakter bardziej opisowy. Pokazujemy poszczególne urzędy i instytucje państwowe, poczynając od instytucji wymiaru sprawiedliwości, czyli od tego co się działo w sądach. Przez prokuraturę przechodzimy do organów administracji publicznej, urząd lotnictwa cywilnego po kolejne organy – ministerstwo transportu i infrastruktury, ministerstwo spraw wewnętrznych, ministerstwo gospodarki i finansów. Pokazujemy przede wszystkim, co zrobiono źle, czego nie zrobiono, a powinno się zrobić. W ostatniej części jest wskazana lista osób, które uważamy, że mają wiedzę na temat sprawy Amber Gold i OLT. –powiedział poseł Andrzej Duda.

Poseł dodał, że osoby te powinny zostać przesłuchane w ramach sejmowej komisji śledczej:

-Te pytania cały czas narastają, jest bardzo wiele kwestii jeszcze niewyjaśnionych. My widzimy tutaj dopiero jakiś wierzchołek góry lodowej. Wszystkie te kulisy kryją się dopiero pod powierzchnią i ich jeszcze dzisiaj nie widać. Czuje się, że one są, ale po prostu nie jesteśmy w stanie ich dostrzec i nie jesteśmy w stanie rozwikłać wszystkich wątków. Nie mamy jeszcze dostatecznego materiału. Przede wszystkim trzeba powiedzieć jedno, to jest raport wstępny. –powiedział poseł Andrzej Duda.

Powodem powstania raportu jest. m.in. odrzucenie przez koalicje PO-PSL wniosku o powołanie komisji śledczej.

 

Wypowiedź pos. Andrzeja Dudy:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź pos. Krzysztofa Szczerskiego :


Pobierz Pobierz

        

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl