fot. PAP/Albert Zawada

Poczta Polska upamiętnia Grupę Ładosia

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych uroczyście zaprezentowane zostały znaczek i folder Poczty Polskiej upamiętniające „Grupę Ładosia”. To hołd oddany dyplomatom, którzy w okresie wojennym uratowali tysiące osób przed zagładą.

https://twitter.com/PocztaPolska/status/1483415041412153347

Aleksander Ładoś był polskim dyplomatą w Bernie, który podczas II wojny światowej stanął na czele siatki polskich dyplomatów i żydowskich działaczy. W konspiracji, z narażeniem własnego życia, wydawali oni Żydom w Polsce fałszywe paszporty dla udokumentowania przez ich posiadaczy rzekomego obywatelstwa Paragwaju, Hondurasu, Haiti lub Peru.

Z Aleksandra Ładosia i jego ludzi możemy być dumni, trzeba rozpowszechniać wiedzę na temat ich heroicznych dokonań – powiedział dziś Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

– Aleksander Ładoś reprezentował ten typ dyplomaty, który jest najlepszym typem, największego kalibru. Są ludzie, którzy nie czekają na instrukcje i polecenia rządu, tylko sami działają, jeżeli wymaga tego racja stanu. Rozpoczął swoją akcję bez żadnej zgody rządu. Zgodę otrzymał po jej rozpoczęciu. Aleksander Ładoś nie jest jedynym „samotnym wilkiem”, jakby go wielu chciało pokazywać. Reprezentuje pewną postawę polskiej dyplomacji wobec zagłady. Wpisuje się między nazwiska wielkich osób ratujących Żydów, takich jak Sławik, Romer, odkryty niedawno konsul Rychlewicz ze Stambułu – wskazał Jakub Kumoch.

W MSZ powstaje grupa robocza, która zajmie się zdobyciem z archiwów resortów spraw zagranicznych innych krajów oraz badaniem dokumentów dotyczących polskich dyplomatów ratujących Żydów w okresie II wojny światowej.

Resort liczy na to, że niedługo będzie mógł przekazać pozytywne wiadomości, gdyż interesujące informacje w tej sprawie płyną m.in. z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl