Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

„Pociąg zwycięstwa” wyjechał na wielkopolskie tory. Ma przypominać i uczyć o zwycięskim powstaniu wielkopolskim,

„Pociąg zwycięstwa” wyjechał w środę na wielkopolskie tory. Pasażerowie pociągu – uczniowie wielkopolskich szkół – będą mieli okazję udać się w podróż po historii Polski i regionu oraz odwiedzić miejsca związane ze zwycięskim powstaniem wielkopolskim.

„Pociąg zwycięstwa” wyruszył w środę po południu z Dworca Letniego w Poznaniu. Na białoczerwonym pociągu widnieją wizerunki dowódców powstania wielkopolskiego, a także m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd do Poznania – także pociągiem – uznaje się za iskrę zapalną wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku. Wnętrze pociągu zdobią wielkie rozety stworzone przez uczniów, a także m.in. flagi powstańcze. Pasażerom w pociągu towarzyszą również rekonstruktorzy, ubrani w historyczne mundury i stroje.

Od środy do piątku 9 lutego w specjalnym pociągu odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół. Prowadzący wykłady i prezentacje rekonstruktorzy i nauczyciele historii w czasie podróży w barwny sposób będą przybliżać pasażerom wydarzenia związane z powstaniem.

Pierwszy „Pociąg Zwycięstwa” wyruszył do Obornik. W kolejnych dniach lekcje odbywać się będą na trasach i dworcach w Gnieźnie, Wrześni, Ostrzeszowie, czy Lesznie.

Jak powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, „to inicjatywa związana ze 105. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, która ma za zadanie propagować i pogłębiać wiedzę o zwycięskim zrywie”.

„Wpisuje się ona także w szereg przedsięwzięć, które są podejmowane właśnie w celu propagowania wiedzy o powstaniu wielkopolskim. Wydaje mi się, że to jest jak najbardziej potrzebne – a ta inicjatywa, adresowana do młodzieży – w niekonwencjonalny sposób przekazuje właśnie wiedzę historyczną i jednocześnie pozwala dotrzeć do miejsc, o których mówimy. Są to miejsca, gdzie konkretne wydarzenia z okresu powstania wielkopolskiego miały miejsce, jak Gniezno, Ostrzeszów, Oborniki – to są wszystko punkty, gdzie toczyły się walki, gdzie powstanie było znaczącym wydarzeniem” – podkreślił.

Prezes Kolei Wielkopolskich, Marek Nitkowski, powiedział w środę, że lekcje w pociągu będą trwały łącznie 987 minut.

Wiceprzewodnicząca ZNP w Poznaniu, Kinga Sarna, wskazała, że w przedsięwzięciu w ciągu trzech dni, na czterech trasach, weźmie udział ok. trzech tysięcy uczniów.

„Dzięki temu projektowi możemy pokazać, że lekcja nie musi być nudna, że uczeń może wyjść z ławki szkolnej, może wyjść ze szkoły i dowiedzieć się niesamowitych rzeczy w nietuzinkowy sposób o powstaniu wielkopolskim, z którego jesteśmy bardzo dumni” – zaznaczyła.

Dodał, że „lekcja w XXI wieku powinna być lekcją żywą, czyli prowadzoną w kontakcie z drugim człowiekiem, w dialogu”

„Ten projekt pokazuje, że możemy w sposób naprawdę wyśmienity udowodnić młodemu człowiekowi, że to edukacja doprowadziła do zwycięskiego powstania wielkopolskiego” – podkreśliła.

Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki, przypomniał, że pociągi odegrały w historii powstania wielkopolskiego bardzo ważną rolę. Jak mówił, właśnie pociągiem przyjechał do Poznania Ignacy Jan Paderewski.

„Pociągami przewożono też żołnierzy, powstańców, przewożono broń, żywność. Ale był też taki okrutny pociąg, który zionął ogniem – pociąg pancerny. Front północny, najbardziej krwawy, Szubin, Kcynia, Rynarzewo, Bydgoszcz – to są te miejsca, gdzie regularnie Niemcy wysyłali pociąg pancerny i ostrzeliwali pozycje powstańców, tam było najwięcej ofiar, to najbardziej krwawa część powstania wielkopolskiego. To jest historia. Dzisiaj ten pociąg jest pociągiem zwycięstwa” – powiedział.

Przemysław Terlecki przypomniał, że za tydzień odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

„Tym kamieniem węgielnym będzie prawdziwa kostka brukowa zdjęta z ulicy Ratajczaka, gdzie padły pierwsze strzały, gdzie była pierwsza ofiara. To będzie mocny fundament pod historię zwycięstwa i sukcesu” – wskazał.

Organizatorami projektu „Pociąg zwycięstwa” jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 roku. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powrócono prawie całą Wielkopolską. Od 2021 roku dzień rocznicy jest także świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl