PO zarzuca PiS „zaniechania” w obszarze polityki senioralnej

Opozycja wymienia m.in. brak w tegorocznym budżecie środków na realizację ustawy o osobach starszych oraz likwidację Rady ds. polityki senioralnej.

Według posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby wobec grupy 7,5 mln emerytów i rencistów rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrealizował żadnych działań i nie przedstawił nowych propozycji.

Poseł Józefina Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Zdrowia zwraca uwagę, że rząd PiS-u otrzymał budżet po poprzednikach.

Ten budżet przygotowywała poprzednia koalicja rządząca i tych pieniędzy jest tyle, ile przygotowano. Nie nastąpiły żadne zmiany, a ponieważ pieniędzy jest mało, to wybiera się takie zadania, które są zadaniami najpilniejszymi i najważniejszymi. Ja myślę, że Rada może już działać pro publico bono, tak jak działają inne rady i nie ma przeszkód, żeby taka rada działała i koszty jej działania można bardzo poważnie ograniczyć, a więc bardzo to nieładne – powiedziała poseł Hrynkiewicz.

Tymczasem w realizacji jest – zapowiedziany przez premier Beatę Szydło jeszcze w kampanii wyborczej – projekt  wprowadzający darmowe leki dla osób po 75. roku życia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że jest szansa, iż ustawa wejdzie w życie w połowie roku.

Program ma kosztować około 0,5 mld zł rocznie. Ponadto na liście darmowych leków, które będą dostępne od 75. roku życia znajdą się też droższe medykamenty.

RIRM

drukuj