fot. PAP/Leszek Szymański

Platforma Obywatelska opłacała hejtera, który obrażał także jej koalicjantów

Internetowy hejter posługujący się pseudonimem „Pablo Morales” miał otrzymać 300 tys. złotych od Platformy Obywatelskiej. Mężczyzna w wulgarny sposób atakował Zjednoczoną Prawicę, prawicowych wyborców, a także koalicjantów Donalda Tuska – w tym Szymona Hołownię.

O związkach internetowego hejtera „Pablo Moralesa” z Platformą Obywatelską sygnalizował w zeszłym roku portal TVP Info. Teraz o szczegółach tych relacji napisała Wirtualna Polska. Mężczyzna na portalu X (dawniej Twitter) w taki sposób wypowiadał się o Szymonie Hołowni, kiedy ten zdecydował, że jego partia nie będzie na wspólnej liście z Platformą Obywatelską:

„Tak Szymonie, jesteś pożytecznym idiotą PiS. Media Kaczyńskiego aż puchną od twoich słów” – napisał „Pablo Morales”.

„Szymon!!!! Kiedy zapiszesz się do PiS??? Daj spokój. Mówisz jak Brudziński. Myślisz jak Suski. Atakujesz opozycję jak Wiadomości TVP. Jesteś PiS w pigule!” – możemy przeczytać w innym wpisie internetowego hejtera.

Za pseudonimem „Pablo Morales” kryje się Bartosz Kopania – doradca Platformy Obywatelskiej, który przed laty pisał m.in. przemówienia dla Grzegorza Schetyny i był autorem hasła „opozycja totalna”. Mężczyzna miał w ciągu ostatnich ośmiu lat otrzymać od Platformy Obywatelskiej ponad 300 tysięcy złotych za „konsultacje politologiczne”. W kwestii tych doniesień dziennikarze TV Trwam rozmawiali z szefem kancelarii premiera, Janem Grabcem, którego zapytali, czy PO, płacąc Bartoszowi Kopanii, nie finansuje też pośrednio jego hejterskiej działalności w mediach społecznościowych.

– Nie mamy kontroli nad tym, co różne osoby robią prywatnie, po godzinach – jeszcze anonimowo – odparł Jan Grabiec.

Profil „Pablo Moralesa” na portalu X śledzą czołowi politycy PO: Borys Budka, Roman Giertych, a także sam premier Donald Tusk. Jeżeli ktoś musi uciekać się do takich form walki politycznej, to źle to o nim świadczy – skomentował poczynania swojego koalicjanta marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

Hejt, nienawiść i głupoty, które z tego profilu lały się nie tylko pod moim adresem, to jest coś, co nie powinno mieć miejsca w debacie publicznej – ocenił polityk.

„Pablo Morales” obrażał w internecie również posłów Zjednoczonej Prawicy – nazywał ich „groźnymi debilami” czy „niebezpiecznymi idiotami”, wobec czego Suwerenna Polska złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest mowa nienawiści. Do wpisów hejtera odniósł się z mównicy sejmowej poseł tej partii, Jacek Ozdoba.

– Czy czuje się pan „kretynem”, „idiotą”, „debilem”, jak pisał „Pablo Morales”, który miał być opłacany przez Donalda Tuska w ramach faktur? Bo to pana kolega z koalicji opłacał człowieka, który hejtował – wskazał poseł Suwerennej Polski, zwracając się do Szymon Hołowni.

„Pablo Morales” to nie jedyny hejter związany ze środowiskiem Platformy. Symbolem wulgarnych ataków na przeciwników politycznych stał się profil „Sok z buraka”, który założył Mariusz Kozak-Zagozda. Mężczyzna został zatrudniony w warszawskim ratuszu jako ekspert od promocji. Prezydent Rafał Trzaskowski tłumaczył wówczas, że to profesjonalista.

– Jeżeli chodzi o kompetencje, to ta osoba udowodniła, że robi to naprawdę dobrze – stwierdził w 2020 r. włodarz stolicy.

Kreowanie negatywnego przekazu jest częścią politycznego teatru. Przez hejt łatwiej jest wzbudzić emocje wśród obywateli, co pomaga w sterowaniu społeczeństwem – zauważył socjolog, dr Jerzy Żurko.

– Społeczeństwo jest coraz bardziej rozbite i w związku z tym coraz bardziej podatne na manipulacje ze strony mediów i samej władzy. Coraz łatwiej jest takim rozbitym społeczeństwem zarządzać – wyjaśnił ekspert.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl