fot. YouTube

PO atakuje plany budowy toruńskiego muzeum Pamięć i Tożsamość

Platforma Obywatelska atakuje plany budowy muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu i mówi o rzekomej politycznej korupcji. Politycy PO chcą by Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało okoliczności podpisania umowy w tej sprawie przez fundację Lux Veritatis i resort kultury. To zwykłe oszczerstwa, które zgłaszamy do prokuratury – mówi Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że wesprze budowę muzeum w Toruniu. Głównym celem placówki ma być upowszechnianie pamięci o ponad 1000-letniej tradycji chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata – wyjaśnia Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy fundacji Lux Veritatis.

– Właśnie on będzie nas prowadził w tym odnajdywaniu tożsamości – nas jako Polaków, nas jako chrześcijan. Chcemy pokazać jego słowami, jego świadectwami (…), czym jest Polska, czym jest narodowość, czym jest tożsamość i czym jest patriotyzm – tłumaczy Lidia Kochanowicz-Mańk.

To nie podoba się jednak Platformie Obywatelskiej.

– Jesteśmy przekonani, że zachodzą wszelkie przesłanki, które pozwalają postawić tezę, że Tadeusz Rydzyk i jego prywatne interesy są traktowane w sposób specjalny przez rządzących – mówi Marin Kierwiński, poseł PO.

Posłowie Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński przyznanie dotacji w wysokości 70 milionów złotych na budowę muzeum nazywają „polityczną korupcją” i składają zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

– Pamiętamy słowa pana prezydenta Dudy, który mówił na wiecu politycznym: „ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie”, i kompletnie nie wiedzieliśmy wtedy, że jest to de facto modlitwa wymyślona przez o. Tadeusza Rydzyka – dodał Cezary Tomczyk z PO.

To zwykłe oszczerstwa i kłamstwa, którymi musi zająć się prokuratura – mówi Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

– Nie możemy pozwolić na to, żeby instytucje powołane i instytucje, które mają na celu dobro publiczne, były przez kogokolwiek zniesławiane – komentuje Andrzej Jaworski.

Jednym z głównych zadań muzeum będzie upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

– Istotnym elementem, który spowodował, że zdecydowaliśmy się jako ministerstwo współprowadzić to muzeum i współfinansować tę inwestycję, jest fakt, że ośrodek toruński od wielu lat prowadzi prace naukowe nad dokumentacją relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – przyznaje prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dziwi zatem reakcja polityków Platformy Obywatelskiej.

– Akcja tych posłów PO ma podłoże antysemickie, uderzające w pojednanie polsko-żydowskie, polsko-izraelskie realizowane przez instytut, które będzie miało realny wymiar także w pracach i działaniu muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II – tłumaczy Andrzej Jaworski.

Wniosek w sprawie działań posłów Tomczyka i Kierwińskiego trafi do prokuratury w najbliższych dniach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj