fot. flickr.com

Płock: Zbiórka książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie

Zbiórkę książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie organizuje Starostwo Powiatowe w Płocku (Mazowieckie). Inicjatywa związana jest z obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Zebrane książki trafią m.in. do Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (Litwa).

Zbiórka ma charakter konkursu dla bibliotek działających na terenie powiatu płockiego, który potrwa do 31 maja. Celem jest zebranie jak największej liczby książek, które później, już po wakacjach, zostaną przekazane polskim szkołom na Wileńszczyźnie – poinformowało dzisiaj starostwo płockie.

„Chcielibyśmy, aby nasi rodacy wiedzieli, że pamiętamy o nich, a rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest świętem, które powinno zjednoczyć nas wszystkich. Nie jest w tym momencie ważne, w jakim kraju mieszkamy, jakie mamy poglądy, w co wierzymy, kogo kochamy. Najważniejsze, byśmy w tak pięknej chwili poczuli się jednym, silnym narodem” – podkreślił starosta płocki Mariusz Bieniek, cytowany w informacji prasowej.

W trakcie konkursu zbierane będą książki nowe i używane, w dobrym stanie, o dowolnej tematyce, w tym literatura piękna, ale także publikacje naukowe, np. historyczne. Dla biblioteki, która zbierze najwięcej książek, przewidziana jest nagroda rzeczowa o wartości 2,5 tys. zł. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 czerwca. Nagrodzona zostanie tylko jedna biblioteka, która zbierze największą liczbę książek, ale do polskich szkół na Wileńszczyźnie trafią wszystkie książki, które uda się zgromadzić.

Z inicjatywą zbiórki książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie wystąpił starosta płocki, zwracając się do Samorządu Rejonu Wileńskiego z propozycją współpracy, której jednym z najważniejszych elementów byłoby właśnie wzbogacenie księgozbioru polskich szkół i bibliotek na Wileńszczyźnie.

W efekcie, mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść wskazała na początek dwie placówki, które skorzystają z pomysłu i otrzymają zebrane w powiecie płockim książki. Są to: Centralna Biblioteka Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.

„Zebrane przez biblioteki książki przedstawiciele powiatu płockiego zawiozą na Wileńszczyznę już po wakacjach. Chcemy jednak, by akcja była kontynuowana i aby książki zasiliły w przyszłości zbiory kolejnych placówek edukacyjnych na Wileńszczyźnie” – podkreśliła Aleksandra Dybiec z płockiego starostwa.

PAP/RIRM

drukuj