W Warszawie i Szczecinie przejdą dziś marsze w obronie życia

Ulicami Szczecina po raz 16. przejdzie dziś Marsz dla Życia. Podobna manifestacja odbędzie się dziś także w Warszawie.

W tym roku noszącej miano największej w Polsce manifestacji w obronie życia, planowanej dziś w Szczecinie, towarzyszyć będzie hasło: „Piękni od poczęcia”. Marsz rozpocznie się tradycyjnie na Jasnych Błoniach. O godz. 15.00 jego uczestnicy wyruszą w kierunku bazyliki archikatedralnej.

Ks. Tomasz Kancelarczyk, szef Fundacji Małych Stópek, zaznaczył, że tegoroczna manifestacja w Szczecinie będzie wyjątkowa.

Mamy wyjątkowy rok 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi obrońcy życia, w związku z rocznicą, poniosą stu metrową biało-czerwoną flagę o sześciu metrach szerokości. Obrona życia jest też wyrazem naszego patriotyzmu. Przypominam tutaj słowa św. Jana Pawła II: „naród, który zabija swoje dzieci jest narodem bez przyszłości”, dlatego też patrioci zabiegają, aby obrona życia była czymś, co rzeczywiście funkcjonuje w naszym państwie. Podczas marszu poniesiemy na dwustu metrowym materiale przepisany dokument Papieża Franciszka „Laudato si”. Przyjęło się, że jest to dokument o ekologii, ale mówiąc o ekologii, nie możemy nie mówić o obronie życia – powiedział ks. Kancelarczyk.

W trakcie Marszu dla Życia w Szczecinie zbierane będą pieluchy dla podopiecznych Domu Samotnej Matki w Poczerninie.

W Warszawie odbędzie się natomiast 13. Marsz Świętości Życia. To manifest w obronie prawa do życia każdego człowieka – zapowiadają organizatorzy. Manifestację poprzedzi Eucharystia o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Myślą przewodnią tegorocznego marszu jest możliwość adopcji – chodzi o przypomnienie tej alternatywy.

Niewątpliwie manifestacja pro-life pełni też funkcję edukacyjną dla dzieci i młodzieży – podkreśliła Anna Wojtas z biura prasowego archidiecezji warszawskiej.

To widać, jak przez Krakowskie Przedmieście, z Placu Zamkowego do bazyliki św. Krzyża, przez główny deptak Warszawy maszerują szczęśliwe rodziny z balonikami, szczęśliwi, uśmiechnięci ludzie, wspierając ważny temat. Ci, którzy siedzą w ogródkach kawiarnianych przyglądają się ze zdumieniem. Dzieci pytają: „Mamo, a co to się dzieje?”. To jest też pretekst do rozmowy. Czasami ktoś się przyłącza, bo nagle odkrywa, że coś ważnego się dzieje. Bywają też zagraniczni turyści, którzy z zainteresowaniem filmują, bo czegoś takiego jeszcze nie widzieli – wskazała Anna Wojtas.

Jak co roku odbędzie się także zbiórka artykułów dla niemowląt, które zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki w Zielonce i Chyliczkach.

Marsze nawiązują do Dnia Świętości Życia obchodzonego 25 marca. Kościół w Polsce ustanowił ten dzień w odpowiedzi na apel papieża Jana Pawła II, zawarty w encyklice „Evangelium Vitae”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl