fot. PKWP

PKWP organizuje transport humanitarny do Libanu

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej organizuje dziś transport humanitarny do Libanu. PKWP chce przygotować paczki żywnościowe dla 2 tys. rodzin z produktami z długą datą ważności. Potrzebne są także leki i środki higieniczne.

Sytuacja w Libanie staje się coraz bardziej dramatyczna. Do tej pory była związana z wyjątkowo trudną sytuacją gospodarczą w regionie, pandemią koronawirusa i wojną w Syrii. Eksperci prognozują, że z końcem roku Liban czeka kryzys głodu i ludność będzie masowo umierać. Teraz sytuację spotęgował wybuch w porcie. Co najmniej 220 osób zginęło, jest 6 tys. rannych. Ponad 300 tys. osób zostało bez dachu nad głową po eksplozji 2750 ton azotanu amonu przechowywanego w magazynach portu w Bejrucie.

„Nie możemy być obojętni, aby libańskie dzieci umierały z głodu. Już dramatyczna sytuacja humanitarna stała się jeszcze bardziej dramatyczna po wybuchu. Ten piękny i historyczny kraj dziś krwawi. Nie zapomnijmy o tych ludziach, a szczególnie o dzieciach” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Polskiej Sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

PKWP chce przygotować paczki żywnościowe dla 2 tys. rodzin z produktami z długą datą ważności, które można przechowywać bez lodówki – m.in. mleko w proszku, cukier, makaron, konserwy. Samolot może zabrać 40 ton.

Przed grudniem libańskie dzieci będą umierać z głodu. Przed wybuchem w Bejrucie już ponad milion ludzi nie było stać na artykuły pierwszej potrzeby, z czego ponad połowę stanowili nieletni. W tym roku lokalna waluta straciła już ponad 80 proc. wartości. Słyszałem o dziewięcioletniej dziewczynce sprzedającej chusteczki przy autostradzie, aby jej rodzeństwo nie głodowało” opowiadał Sebastian Banasiewicz z PKWP.

Firmy i osoby prywatne zainteresowane przekazaniem konkretnych produktów proszone są o kontakt mailowy pod adresem: info@pkwp.org bądź telefoniczny: 22 845 17 09. Pieniądze można wpłacać [tutaj].

 PKWP/TV Trwam News

drukuj