fot. twitter.com/PanstwKomWyb

PKW odrzuca sprawozdanie Wiosny

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny za rok 2019. Ze wskazaniem na uchybienia przyjęła z kolei sprawozdania Porozumienia, Solidarnej Polski oraz Nowoczesnej.

Każda partia polityczna, aby mogła funkcjonować zgodnie z prawem, musi co roku przedkładać Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdanie finansowe ze swojej działalności za poprzedni rok. PKW może je przyjąć bez zastrzeżeń, ze wskazaniem uchybień albo odrzucić.

Pod koniec września 2020 roku Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe za rok 2019 Konfederacji i Zielonych. Bez zastrzeżeń przyjęła z kolei sprawozdania Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przyjęte, ale ze wskazaniem na uchybienia, zostały również sprawozdania PO, SLD oraz Inicjatywy Polskiej. Wczoraj wieczorem PKW opublikowała uchwały w sprawie sprawozdań finansowych za rok 2019 pozostałych partii.

Ze wskazaniem na uchybienia przyjęte zostały sprawozdania Porozumienia Jarosława Gowina, Solidarnej Polski oraz Nowoczesnej. Sprawozdanie Wiosny Roberta Biedronia zostało odrzucone. Powodem – jak wskazuje PKW – było naruszenie artykułu, który wprost mówi, że partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju. W zestawieniu finansowym Wiosna naruszyła ten zapis, przyjmując kwotę co najmniej 430 zł.

„Wpłaty te nie zostały zwrócone darczyńcom, a po ich wpływie na rachunek partii z rachunku tego dokonywane były wydatki przez partię, jak i pozyskiwane środki finansowe na ten rachunek” – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

Odrzucenie sprawozdania partii politycznej, która nie otrzymuje subwencji z budżetu państwa, nie pociąga za sobą żadnych skutków. Taką partią jest m.in. Wiosna Roberta Biedronia. W przeciwnym wypadku partia utraciłaby prawo do pobierania subwencji na trzy lata.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl