fot. pixabay.com

PKN Orlen wnioskuje o 7 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe

PKN Orlen wystąpił z wnioskami o 7 nowych komisji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku – poinformowała w piątek spółka. Orlen zapowiedział też, że złoży kolejne 4 wnioski koncesyjne, kiedy tylko ruszy odpowiednia procedura administracyjna.

Łączna moc turbin wiatrowych, możliwa do uzyskania na obszarach objętych 7 złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej – podkreśliła spółka. [czytaj więcej]

Obecnie Orlen wraz z kanadyjską firmą Northland Power rozwija projekt Baltic Power – farmę o mocy 1,2 GW. Jej budowa planowana jest na lata 2024-2026.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada, że kluczowym obszarem rozwoju będzie energetyka, oparta głównie o odnawialne źródła energii.

„Plany dotyczące budowy nisko- i zeroemisyjnych mocy energetycznych opieramy na najbardziej efektywnych technologiach, umożliwiających modernizację tego segmentu działalności. Dlatego chcemy inwestować w morskie farmy wiatrowe, które stanowią jeden z najważniejszych kierunków rozwoju nie tylko naszego Koncernu, ale i całej polskiej gospodarki” – powiedział Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

„Mamy wiedzę i odpowiednie zasoby, aby być liderem tego procesu. Dlatego chcielibyśmy pozyskać jak największą liczbę nowych koncesji. To istotne ze względu na pożądany efekt skali, który umożliwi udział biznesowy i maksymalizację wkładu polskich przedsiębiorców w łańcuch wartości dla morskich elektrowni wiatrowych” – dodał prezes PKN Orlen.

Jak przypomniała spółka, Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada powstanie na polskich wodach 9-11 GW mocy wiatrowych. Natomiast na wodach Bałtyku zainstalowanych jest obecnie ok. 2,2 GW mocy offshore, a według szacunków ekspertów, do 2050 r. mogą osiągnąć nawet 93 GW. Potencjał Morza Bałtyckiego wynika przede wszystkim ze sprzyjających energetyce wiatrowej warunków, takich jak jego niskie zasolenie, stosunkowo niewielka głębokość i stałe, silnie wiejące w skali całego roku wiatry – podkreślił PKN Orlen.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl