fot. twitter.com

PK: 26 osób oskarżonych o oszustwa podatkowe – niezapłacenie 750 mln zł VAT

O działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy z nielegalnego obrotu paliwami oskarżonych zostało 26 osób. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku VAT wyniosło nie mniej niż 750 mln zł – poinformowała Prokuratura Krajowa.

„Oskarżonym zarzuca się popełnienie łącznie 113 przestępstw dotyczących prania pieniędzy, oszustw podatkowych i przestępstw przeciwko dokumentom. Czyny im zarzucane zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności” – przekazała PK.

Jak dodała, „głównemu oskarżonemu Jerzemu G. prokurator zarzucił kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz oszustwo podatkowe na ponad 750 mln zł”.

Jak ustalono, grupa działała w latach 2012–2015 i zajmowała się sprowadzaniem do Polski z Niemiec paliw płynnych.

„Formalnymi nabywcami były podmioty zarejestrowane w Polsce, które zgodnie z planami organizatorów, nie zamierzały i nie płaciły należnego podatku VAT. Przekazywali oni paliwo w ramach swoistej darowizny na rzecz podmiotów działających w formie stowarzyszeń na realizację przez nie rzekomych celów statutowych związanych z pomocą na rzecz osób niepełnosprawnych” – poinformowano.

Śledztwo wykazało jednak, że „towar – inaczej niż to wynikało z dokumentów – transportowany był z baz paliwowych w Niemczech bezpośrednio do firm będących rzeczywistymi nabywcami”, a „w proceder zamieszanych było kilkanaście podmiotów gospodarczych”.

W sprawie dokonano zabezpieczeń majątkowych w postaci nieruchomości i licznych samochodów oraz dwóch lokomotyw, a także pieniędzy – łącznie ponad 73 mln zł oraz 157 tys. euro.

„Było to możliwe dzięki zmianie przepisów o zabezpieczeniach majątkowych, pozwalającej na zajmowanie majątków poprzenoszonych przez przestępców formalnie na inne osoby” – zaznaczyła PK.

Ponadto prokuratura przekazała, że jeszcze podczas śledztwa „na skutek prowadzonych równolegle postępowań egzekucyjnych z zaległości w podatku VAT wobec zamieszanych w proceder firm, na rzecz urzędów skarbowych przekazano ponad 5 mln zł, co umożliwiło przyśpieszenie odzyskania przez Skarb Państwa zaległych należności podatkowych”.

Postępowanie w sprawie prowadził Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK we Wrocławiu, który współpracował z Centralnym Biurem Śledczym Policji oraz urzędami celno–skarbowymi z Wrocławia, Jeleniej Góry, Opola i Katowic.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił w końcu listopada do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

PAP

drukuj