fot. PAP/Paweł Supernak

PiS zawarło porozumienie programowe z Kukiz‘15

Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz‘15 zawarły porozumienie programowe. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji liderzy obu ugrupowań Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz.

https://twitter.com/pisorgpl/status/1404396671195357187

Porozumienie zakłada, że PiS poprze szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz‘15, a w zamian politycy tego ugrupowania będą wspierać Polski Ład oraz wszystko, co pozwolić trwać w Sejmie obecnemu układowi politycznemu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, wskazał, że porozumienie jest bardzo ważnym przedsięwzięciem.

– Formacja, której liderem, twórcą i usposobieniem jest Paweł Kukiz, ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskie demokracji, polskiego życia publicznego – powiedział prezes Jarosław Kaczyński.

Z drugiej strony – jak mówił Jarosław Kaczyński – wsparcie ze strony Kukiz‘15 jest dla Prawa i Sprawiedliwości ważne z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej.

Paweł Kukiz zwrócił z kolei uwagę na to, że po raz pierwszy od sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych (z punktu widzenia jego formacji) zmian ustrojowych. Wskazał, że powołany zostanie m.in. zespół ds. prac nad nadaniem każdemu obywatelowi RP biernego prawa wyborczego.

– Obecnie mamy do czynienia tylko i wyłącznie z prawem stadnym, prawem partyjnym bądź – jak w przypadku Kukiz’15 – najpierw trzeba było stworzyć organizację, która władna jest zebrać w 21 okręgach ponad 100 tys. podpisów, by każdy z osobna mógł dostać się do parlamentu. Chcemy pójść w stronę ordynacji mieszanej – wyjaśnił lider Kukiz‘15.

Paweł Kukiz stwierdził też, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem Polskiego Ładu.

RIRM

drukuj