fot. pixabay.com

W Szepietowie odbył się Dzień Pola

Mimo deszczu w Szepietowe w województwie podlaskim w niedzielę odbył się kolejny Dzień Pola. Towarzyszył mu Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich.

Dzień Pola to coroczna impreza, która przyciąga setki rolników.

– W czasie imprezy chcemy zaprezentować to, co mamy na naszych poletkach doświadczalnych. Mamy ponad tysiąc poletek różnego rodzaju, w tym doświadczenia ekologiczne z roślinami zbożowymi i bobowatymi, a także porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe, gdzie mamy ok. 500 poletek z odmianami zbóż, które są w produkcji – mówi dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Wojciech  Mojkowski.

Nie zabrakło także pokazu maszyn i urządzeń rolniczych. Innowacyjny wsiewnik to pomysł, konstrukcja i produkcja pana Zygmunta Babińskiego.

– Bardzo ważną rzeczą w siewniku jest radlica, którą wymyśliłem. Mam na nią patent. Radlica  wsiewa, rozcina darń, rozchyla, wrzuca trawę, a z tyłu jest wał dociskający – wyjaśnia Zygmunt Babiński.

Dniu Pola towarzyszył 4. Ogólnopolski Championat Konia Sokólskiego. To zwierzęta, które są chlubą Podlasia i marką znaną nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

– Konie sokólskie to podtyp koni zimnokrwistych, który powstał na terenie Podlasia – w okolicach Sokółki, Dąbrowy Białostockiej i Augustowa. Miejscowe konie były krzyżowane z zimnokrwistymi końmi z Zachodu, głównie z Arden. One najbardziej pasowały naszym hodowcom – mówi dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Marek Niewiński.

Do rywalizacji zgłoszonych było 47 koni – klaczy i ogierów.  Wszystkie oceniane były w 10-stopniowej skali.

– Po pierwsze oceniany jest typ rasowy i płciowy. Chodzi o to, żeby ogier wyglądał jak ogier, a klacz jak klacz, a także by konie były w typie konia sokólskiego. Po drugie oceniany jest pokrój, czyli głowa, szyja i kłoda. Sprawdzane jest, czy te elementy są prawidłowe, czy nie jest łęgowata, nie ma wąskiej piersi. To wszystko jest brane pod uwagę – wyjaśnia Marek Niewiński.

Ocenie podlegały także kończyny i kopyta, a także ruch w stępie i kłusie oraz wrażenie ogólne. Na początku września planowana jest Wystawa Zwierząt Hodowlanych, później Podlaski Dzień Kukurydzy i Jesienne Targi Ogrodnicze.

TV Trwam News

drukuj