PiS zaskarżył ustawę o SKOK-ach

Klub Prawa i Sprawiedliwości zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Tłumaczy, że nadmiernie ingeruje ona w działalność kas.

 

Ustawa m.in. wprowadza nadzór państwowy nad kasami i Kasą Krajową. Kompetencje Kasy Krajowej w tym zakresie przejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Zgodnie z ustawą komisja będzie też mogła udzielać zgody na utworzenie kasy oraz zatwierdzać jej statut.

 

W 2009 roku ustawę o SKOK-ach do Trybunału zaskarżył w całości prezydent Lech Kaczyński. W marcu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski wycofał część zarzutów sformułowanych przez swego poprzednika. Ostatecznie Trybunał zajął się badaniem dwóch przepisów

 

 „Gdy Trybunał Konstytucyjny przeanalizował te dwa zarzuty, które pozostały stwierdził, że jeden i drugi zarzut nie spełnia wymogu konstytucjonalności. To znaczy, że ta ustawa nie jest zgodna z Konstytucją i nie może wejść do użytku, do obrotu prawnego. Potem przez blisko dwa lata trwała dyskusja w Sejmie w Senacie. Wielokrotnie strona rządowa, potem też i grupy posłów próbowały wprowadzać poprawki do tego aktu prawnego. Niestety te poprawki, które zostały wprowadzone nie naprawiły tej ustawy. Ona nadal naszym zdaniem jest niezgodna z Konstytucją”- powiedział poseł Jerzy Szmit.

 

Wypowiedź Jerzego Szmita:

 


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl