fot. PAP

PiS za specjalnym wysłannikiem dla Ukrainy

PiS opowiedziało się za skierowaniem specjalnego wysłannika do Kijowa oraz konsultacjami międzyrządowymi ws. Ukrainy. Chcą by rząd zapewnił pomoc materialną dla osób represjonowanych.

To niektóre wnioski memorandum przesłanego prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu przez PiS.  W dokumencie PiS przedstawia 11 postulatów dla polskich władz.

Według polityków PiS rząd powinien sporządzić dogłębny bilans przewidywanych korzyści wynikających z podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE.

PiS apeluje, by polski rząd mobilizował wszystkie instytucje międzynarodowe, takie jak: OBWE, ONZ czy Rada Europy do włączenia się w działania na rzecz europejskiej drogi państw Europy Wschodniej.

Polskie władze powinny podejmować inicjatywy na forum międzynarodowym, a zwłaszcza unijnym, które wypracują propozycje dla Ukrainy. Elementem planu dla Ukrainy powinno być także wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy – powiedział pos. Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

– Uważamy, że należy poświęcić wiele wysiłków na rzecz współpracy z Ukrainą i przekonać Ukraińców, by pozostali na ścieżce proeuropejskiej. Przekazaliśmy wiele postulatów. Memorandum jest w formie listu do prezydenta, w którym oceniamy politykę Polski, UE i sytuację na Ukrainie. Na dwóch następnych stronach umieszczamy wiele postulatów o tym, jak postępować z Ukrainą – powiedział pos. Witold Waszczykowski.

PiS chce także, aby w ramach pomocy rozwojowej na 2014 r., wyodrębniono pakiet programów pomocowych dla Ukrainy. Według PiS pakiet powinien zawierać propozycję pomocy w stabilizacji finansów państwa, zapewnienie Ukrainie wsparcia pozwalającego przetrwać rosyjskie sankcje handlowe.

– Należy przekonać resztę UE do tego, żeby wspomogła Ukrainę pakietem pomocowym. Pozwoliłby on w najbliższych latach przejść łagodniej restrykcje finansowe, jakie będą wymagane w ramach układu stowarzyszeniowego. Złagodziłby także szereg niedogodności gospodarczych, które będą się przytrafiały Ukrainie podczas pierwszych lat układu stowarzyszeniowego. Są to propozycje działań finansowych, pożyczek, stypendiów i staży dla młodzieży – wyjaśnił pos. Witold Waszczykowski.

 

RIRM

 

drukuj