fot. wikipedia.org

PiS przeciwny budowie panteonu na Powązkach

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości protestują przeciwko formie, w jakiej Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa chce upamiętnić Żołnierzy Wyklętych.

Chodzi o budowę Panteonu Bohaterów Narodowych na Wojskowym Cmentarzu na Warszawskich Powązkach. Posłowie przypominają, że przeciwko tym pracom protestują rodziny bohaterów narodowych. Podkreślają, że należałoby się wstrzymać z budową do czasu odszukania szczątków wszystkich żołnierzy wyklętych.

Wskazują też, że powstający pomnik jest niewielki, a przy jego wyborze pominięto stanowisko rodzin wyklętych.

– To dobro, które mogło być, jest zaprzepaszczane. Robienie czegoś na szybko, na siłę, wbrew tym wszystkim, którzy są zainteresowani, jest niepotrzebne. Protestujemy stanowczo przeciwko temu i prosimy pana sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i całą Rade o powstrzymanie prac i uzgodnienie zarówno kształtu pomnika, osób tam umieszczonych, jak również dopełnienia wszelkich starań, żeby odszukać wszelkich możliwych bohaterów, którzy leżą pochowani w bezimiennych mogiłach. Dopiero wówczas będzie pełna satysfakcja i ukojenie tego bólu, który towarzyszy od tylu lat rodzinom – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Czartoryski.

Z podobnym apelem rodziny Żołnierzy Niezłomnych zwróciły się do prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pod koniec marca.

RIRM

drukuj