PiS chce wysłuchania publicznego dot. rządowego projektu ws. OFE

Prawo i Sprawiedliwość domaga się wysłuchania publicznego ws. rządowej propozycji zmian w OFE. Wniosek w tej sprawie, na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, złożyła dziś poseł Beata Szydło, wiceprzewodnicząca komisji.

Chcemy, żeby wszyscy obywatele Polski mieli prawo wypowiedzenia się ws. przyszłości swoich emerytur – wyjaśniła w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

– Być może uda się nam przekonać posłów PO i koalicji rządzącej, że wysłuchanie publiczne powinno się odbyć. To byłoby uczciwe w stosunku do ludzi. W wysłuchaniu publicznym mogą wziąć udział te podmioty, te osoby, które są zainteresowane, które zgłoszą swój udział, mogą wziąć udział eksperci. Jest to szansa, żeby rzeczywiście te bardzo wrażliwe i ważne dla wszystkich sprawy omówić i próbować wypracować jak najlepszy konsens – mówi Beata Szydło.

Choć wniosek o wysłuchanie publiczne w sprawie projektu popierają SLD i SP, jest mało prawdopodobne, że koalicja rządowa przychyli się do niego. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi przedstawicieli PO, którzy twierdzą, że konsultacje społeczne dotyczące zmian w systemie emerytalnym trwały wystarczająco długo.

Nie wskazuje na to również zaproponowane tempo prac nad projektem. We wtorek Sejmie odbyło się pierwsze czytanie, dziś dokumentem zajmuje się sejmowa komisja. Na czwartek przewidziano drugie czytanie, a w piątek projekt ma zostać przyjęty.

– To pokazuje niestety jak PO podchodzi do spraw Polaków, dlatego że w problemie z budżetem państwa nie zawinili obywatele, tylko jest to wynik ignorancji i złego zarządzania obecnego rządu. W tej chwili postawiono Polaków przed wyborem i zastosowano szantaż: albo dokonamy zmian w systemie emerytalnym, albo będziecie płacić wyższe podatki. To dyskusja kompletnie obrażająca każdego obywatela. Nie wolno prowadzić z ludźmi takiej dyskusji. W 4 dni nie można przygotować dobrego projektu zmian. My mówimy wyraźnie: trzeba zmienić system emerytalny w Polsce, bo on jest w tej chwili zły, on nie jest bezpieczny. Nie da się rozmawiać o bezpiecznym i dobrym systemie emerytalnym bez rozmowy na temat polepszenia sytuacji polskiej gospodarki i polepszenia sytuacji polskich rodzin; na temat demografii – zaznacza poseł.

RIRM

drukuj