fot. PAP

PiS chce wyjaśnień ws. korupcji

PiS chce, aby podczas trwającego posiedzenia Sejmu szef CBA i Prokurator Generalny złożyli informacje ws. zatrzymania przez CBA 20 osób podejrzewanych o korupcję przy zamówieniach sprzętu i usług teleinformatycznych przez byłe MSWiA oraz KGP.

Jarosław Kaczyński powiedział, że obecnie mówi się wyłącznie o rekonstrukcji rządu, natomiast znika temat niezwykle istotny. Chodzi o wielką korupcję – zaznaczył były premier. Zauważył także, że rzecznik CBA stwierdził, iż mamy do czynienia z największą aferą po 1989 r. Prezes PiS stwierdził również, że ta sprawa dotyczy prawie wszystkich ministerstw.

A więc jest pytanie odnoszące się do bezpieczeństwa danych obywateli, ponieważ chodzi o informatyzację – akcentował Jarosław Kaczyński.

Stało się coś bardzo poważnego. W związku z tym będziemy domagać się tego, aby na trwającym posiedzeniu Sejmu ta sprawa została podjęta; żeby zarówno premier, jak i szef CBA, a także Prokurator Generalny złożyli posłom odpowiednią informację. Chcielibyśmy, aby posiedzenie było jawne. Gdyby jednak okazało się, że występują jakieś elementy, których nie można ujawnić to jesteśmy gotowi zaakceptować posiedzenie tajne. W żadnym wypadku nie może być tak, żeby tak wielka afera, która dotyka sfery władzy była traktowana per –niemalże  non est – powiedział Jarosław Kaczyński.

Tymczasem Solidarna Polska chce powołania sejmowej komisji śledczej ws. największej afery korupcyjnej III RP. Chodzi o zatrzymanie 18 osób podejrzanych o korupcję, m.in. w MSWiA, GUS i MSZ. Przeszukano także 48 różnych firm i mieszkań; w tym również siedzibę spółki CAM Media.

Poseł Beata Kempa, wiceprezes SP stwierdziła, że karuzela stanowisk nie jest tylko wymuszona potrzebą zmiany w rządzie. Ona ma na celu przykrycie afery, którą odkryło CBA –dodała poseł Kempa.

Jako członek komisji hazardowej z wielkim niepokojem widziałam to, jak zarówno pan Sekuła i inne osoby związane z PO, w tym Donald Tusk roztaczali parasol ochronny nad tego typu patologicznymi zachowaniami. Byliśmy tego świadomi, że jeżeli będzie przyzwolenie na takie zachowania to dalej będzie już tylko gorzej. Wszystkim osobom, które brały udział w tej aferze postawiono zarzuty. Sprawa jest rozwojowa. Jednak Donald Tusk zrobi wszystko, aby nie pokazać całej sfery patologii, która dotyczy najwyższych kręgów władzy – zwróciła uwagę poseł Beata Kempa.

RIRM

drukuj