PiS chce komisji ds. podatku miedziowego

PiS chce powołania nadzwyczajnej komisji ds. podatku miedziowego. Parlamentarzyści podnoszą, że wprowadzony przed dwoma laty podatek od wydobycia miedzi i srebra wymierzony jest wyłącznie w KGHM.

Danina zmniejsza zysk netto drugiego co do wielkości producenta miedzi w Europie. Poseł Dawid Jackiewicz twierdzi, że podatek przyniósł cały szereg skutków negatywnych.

– Wiemy już dzisiaj, że polska spółka KGHM Polska Miedź S.A. płaci ok. 5 mln zł tego podatku dziennie. Wiemy już dzisiaj z wypowiedzi pracowników kierownictwa KGHM, że rentowność niektórych zakładów, np. zakładu górniczego w Lubinie spadła z 19 proc. do 5 proc. – do poziomu, który stawia pod znakiem zapytania sensowność dalszego funkcjonowania tego zakładu górniczego. Mamy sygnały, że zarząd KGHM Polska Miedź S.A. domaga się redukcji zatrudnienia w niektórych zakładach górniczych, co jest konsekwencją poszukiwania oszczędności. Domagamy się dzisiaj powołania nadzwyczajnej komisji sejmowej, która dogłębnie i szczegółowo wyjaśni w ciągu następnego miesiąca, jakie są konsekwencje tego podatku? – mówi Dawid Jackiewicz.

Poseł przypomniał, że premier Donald Tusk zapowiedział, że po dwóch latach podatek zostanie poddany szczegółowej analizie. Termin mija 18 kwietnia br.

RIRM

drukuj