PiS apeluje o ochronę chrześcijan na Bliskim Wschodzie

PiS zaapelowało o ochronę chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz o to, by Polska upominała się o chrześcijan w Syrii i Egipcie m.in. na forum UE.

Projektem uchwały PiS w tej sprawie już za niespełna pół godziny zajmie się sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Poseł Krzysztof Szczerski wyraził nadzieję, że projekt uchwały po posiedzeniu komisji stanie się projektem ponadpartyjnym.

– Sprawa jest poważna – dotyczy ludzkiego życia, dotyczy naszej cywilizacji oraz przyszłości wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie, które dzisiaj poddawane są systematycznemu prześladowaniu – eksterminacji. Ludność chrześcijańska na Bliskim Wschodzie na przestrzeni ostatnich dekad zmalała z 20% do 4% społeczeństw. Mamy do czynienia z ogromnym exodusem ludności chrześcijańskiej z Bliskiego Wschodu, z prześladowaniami, z mordami, z systematycznym niszczeniem czegoś co jest w naszym rozumieniu, częścią światowego dziedzictwa cywilizacyjnego – zauważa poseł Krzysztof Szczerski.

Poseł zwrócił uwagę, że jest dobry czas na apel o ochronę chrześcijan, o to, by wspólnota międzynarodowa upomniała się o chrześcijan w Syrii i Egipcie.

– Właśnie odbywa się sesja ogólna Narodów Zjednoczonych. Jest to miejsce i czas, żeby przedstawiciele Polski – prezydent Komorowski – podczas sesji ONZ wspomniał i upomniał się o los chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Dlatego, że może być po prostu za późno. Mówiąc brutalnie: spotkałem się z przedstawicielami syryjskich uchodźców, którzy powiedzieli mi, że wybór jaki jest przed chrześcijanami w Syrii, to wybór tego, czy chcą być zastrzeleni, czy chcą zginąć od poderżnięcia gardła. To jest jedyny wybór przed jakim stoją wspólnoty chrześcijańskie w tamtej części świata. Dlatego musimy o nich pamiętać i o nich się upomnieć – podkreśla poseł Krzysztof Szczerski.   

W projekcie uchwały posłowie mieliby wyrazić solidarność „ze wspólnotami chrześcijańskimi, które są ofiarami mordów i prześladowań dokonywanych dziś na całym świecie”.

Sejm miałby też wezwać „społeczność międzynarodową do podjęcia odważnych działań w celu obrony chrześcijan przed eksterminacją”. Autorzy projektu chcą też, by Sejm wezwał polski rząd i dyplomację „do wykorzystywania każdego dostępnego forum, zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej, by tę sprawę podnosić i szukać skutecznych metod obrony chrześcijan także poprzez użycie dostępnych form pokojowego bojkotu krajów prześladujących chrześcijan, który byłby dla nich ekonomicznie odczuwalny”.

 RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl