fot. szer. Michał Wójcik (brepr WP)

Pilotażowy program wojskowej edukacji studentów

Dzisiaj w południe wiceministrowie obrony narodowej oraz nauki mają podpisać porozumienie dotyczące pilotażowego programu wojskowej edukacji studentów w ramach Legii Akademickiej.

Wiceministrowie Michał Dworczyk i prof. Aleksander Bobko mają też przedstawić szczegóły odnośnie tej koncepcji.

Według informacji uzyskanych przez dziennik „Rzeczpospolita” zajęcia będą skierowane dla chętnych studentów. Teoria ma się odbywać na wybranych uczelniach, a praktyka w jednostkach lub uczelniach wojskowych.

W pierwszym roku miałoby zostać przeszkolonych do 10 tysięcy studentów na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów, a w kolejnych latach dodatkowo 5 tysięcy przyszłych oficerów.

To bardzo dobry pomysł – tak program ocenia szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.

– Musimy szukać różnych metod przygotowania i przeszkolenia rezerw na potrzeby sił zbrojnych, ponieważ ten problem od 2009 roku w ogóle nie istniał, za czasów Platformy Obywatelskiej. Pomimo tego, że mieliśmy prawie stutysięczną armię, to nie mieliśmy przeszkolonych rezerw. Tyle, co jeszcze pamiętają Ci, co pełnili w ostatnie sezony służbę zasadniczą, czyli ten rok zasadniczej służby. Później przez lata nie robiono kompletnie nic, a przecież wojsko musi mieć rezerwy, musimy mieć przeszkolonych kandydatów czy żołnierzy rezerwy i ten pomysł w moim przekonaniu jest bardzo dobry – podkreśla Michał Jach.

Z badań, które przeprowadziło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że wśród studentów jest duże zainteresowanie takim programem.

RIRM

 

drukuj