(fot.PAP)

Pikieta przed resortem skarbu

Związki zawodowe i mieszkańcy Puław protestować będą przeciwko konsolidacji Zakładów Azotowych. Pikieta odbyła się przed Ministerstwem Skarbu.

Pracownicy i mieszkańcy Puław chcą bronić Zakładu Azotowego Puławy, który jest w dobrej sytuacji finansowej. Nie zgadzają się na połączenie go z Zakładem Azotowym Tarnów. Pierwszy krok już uczyniono. Przed kilkoma dniami spełniony został pierwszy warunek: ZA Tarnów zostały wezwane do kupna akcji ZA Puławy.

„Na tej pikiecie będziemy chcieli głośno powiedzieć panu ministrowi, że nie zgadzamy się na to żeby niszczył sektor chemiczny. Chcemy powiedzieć, że nie zgadzamy się na to by niszczył Zakłady Azotowe Puławy, firmę która jest firmą dobrą, która sama może się rozwijać i niepotrzebna jest żadna konsolidacja” – powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

Poseł Małgorzata Sadurska powiedziała, że nie ma powodu dla którego silniejszy i wydajniejszy zakład ma podlegać słabszemu. Dodała, że przebieg konsolidacji w taki sposób jest zagrożeniem dla miasta i blokowaniem rozwoju firmy Azoty Puławy. Decyzja ministra skarbu państwa od samego początku niepokoi, nie tylko pracowników Zakładów Azotowych, ale również mieszkańców miasta Puławy.

„Nie rozumiemy dlaczego Zakłady Azotowe Puławy, firma która w roku obrotowym osiągnęła 600 mln zł. zysku netto ma podlegać pod Zakłady Azotowe Tarnów o słabszej kondycji finansowej. Widzimy zagrożenie dla dalszego rozwoju Zakładów Azotowych Puławy. Również w kontekście zagrożenia dla miasta Puławy, które może tracić z tytułu przejęcia Puław przez Tarnów dochody np. z podatku dochodowego od osób prywatnych, które w znaczny sposób zasilają budżet miasta”– powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

W efekcie wezwania Zakładów Azotowych Tarnów na kupno akcji ZA Puławy udział Skarbu Państwa w ZAP spadł do 50,67 proc poinformował resort skarbu. To pierwszy krok do konsolidacji spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. W wezwaniu ogłoszonym przez Azoty Tarnów na kupno ZA Puławy złożono zapisy na akcje stanowiące 10,3 proc. kapitału zakładowego ZA Puławy – podały w piątek Azoty Tarnów w komunikacie. Zakłady w Tarnowie w połowie lipca br. wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję. Ok. 10 proc. akcji sprzedała Kompania Węglowa, a zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław nastąpi w drodze wymiany akcji zapowiedzianej przez ZAT.

RIRM
drukuj