Pikieta przed MEN ws. proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela

Oświatowa Solidarność protestowała dziś przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Główne zarzuty związkowców dotyczyły rządowych propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. 

Pracownicy oświaty domagali się również większych nakładów finansowych na oświatę, naprawienia reformy programowej, zaprzestania likwidacji szkół i zwolnień nauczycieli.

Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „S” powiedział, że związkowcom zostały przedstawione wstępne założenia dot. zmian w Karcie Nauczyciela. Część z nich nie była w ogóle omówiona ze stroną społeczną. Ponadto – jak dodaje – ujawnione badania naukowe wskazują na to, że średnio nauczyciel w Polsce pracuje znacznie dłużej niż 40 godz. tygodniowo.

Średnio nauczyciel w Polsce pracuje 46 godzin i 40 minut. Chcielibyśmy teraz konkretnie porozmawiać, a ministerstwo udaje, że nie ma problemu. Samorządy zaczynają udowadniać, że 2 dodać 2 to wcale nie jest 4. Stąd taka ostrzegawcza akcja, w której upominamy się o rozmowy oparte na faktach; na naukowych badaniach. Mamy też wyniki badań częściowych, stanu zdrowia nauczycieli, o których ministerstwo jakoś dziwnie nie chce wiedzieć – akcentuje Ryszard Proksa.

Tymczasem w Kępkach w woj. pomorskim rodzice protestują przeciwko likwidacji lokalnej katolickiej szkoły. Przypomnijmy, burmistrz gminy Nowy Dwór Gdański ciągle nie chce wydać zgody na przedłużenie umowy o użyczenie szkolnego budynku.

Zawsze rodzic ma decydować, gdzie posyła swoje dziecko, tak jest według prawa. Więc dlaczego nie może tego tutaj dokonać. Pójdzie do takiej szkoły, jaką mu wskaże pan burmistrz. W wypadku tej szkoły, wydaje mi się również, że jest to skierowane przeciwko Kościołowi. Powoli zaczynam coraz głębiej odnosić takie wrażenie, że być może, gdyby to nie była szkoła katolicka, to może sprawy potoczyłyby się inaczej. Szkoda, że te wartości, które na pewno występują także w innych szkołach, przecież to jest oczywiste, tutaj są też podkreślane. Tutaj naprawdę stawia się na wartości chrześcijańskie dosyć mocno – mówi Elżbieta Giedrojć, dyrektor szkoły w Kępkach prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl