fot. PAP/EPA

Wystawa pt. „Polska w rzeźbie i malarstwie”

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyło się otwarcie wystawy pt. „Polska w rzeźbie i malarstwie”, na którą złożyły się kolekcja rzeźb Jerzego Tepera i obrazów Jerzego Kapłańskiego.

Organizatorem wystawy jest Poseł PiS do PE Ryszard Czarnecki a jej współorganizatorami – Centrum Polskie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Brukseli oraz Komitet Transportu Miejskiego Krajowej Izby Gospodarczej. Na otwarciu wystawy przemawiała m.in Lidia Geringer de Oedenberg, kwestor PE.

Wystawa ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Parlamencie Europejskim nie tylko w tym roku, ale i w całej jego kadencji. Jest to również doskonała promocja polskiej kultury na najwyższym europejskim poziomie – powiedział Ryszard Czarnecki

Tematyka wystawy jest bogata w odniesienia społeczne, zwłaszcza z uwagi na rzeźby Jerzego Tepera, które są zamierzoną teatralizacją poprzez budowanie relacji różnych form w przestrzeni, a nawet budowanie konkretnych sytuacji społecznych, ulicznych. Odlew z brązu staje się raz „aktem”, raz „Paryżem”, raz snującym się dymem, a raz połamanymi słowami otaczającymi postać.

EKR/RIRM

drukuj