Pierwszy statek z turecką pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Do izraelskiego portu Aszdod na wybrzeżu M. Śródziemnego zawinął w niedzielę pierwszy frachtowiec z pomocą humanitarną rządu tureckiego dla palestyńskiej ludności Strefy Gazy. Izrael wydal zgodę na tę pomoc po 6 latach napięcia w stosunkach z Turcją.

Izrael i Turcja podpisały w poniedziałek rodzaj ugody. Ma ona położyć ostatecznie kres napięciu utrzymującemu się między Ankarą a Tel Awiwem, odkąd izraelscy komandosi podczas ataku na flotyllę międzynarodową z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy zabili dziesięciu tureckich obywateli.

Turcja w toku rokowań dyplomatycznych zażądała od Izraela zaprzestania wieloletniej blokady Strefy Gazy. Od spełnienia tego warunku uzależniała przywrócenie normalnych stosunków dyplomatycznych.

Ostatecznie Ankara zadowoliła się obietnicą „złagodzenia” blokady Strefy, które ma pozwolić na wysyłanie pomocy humanitarnej dla ludności poprzez izraelski port Aszdod, podczas gdy port w Gazie pozostanie zablokowany przez Izraelczyków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl