fot. pixabay.com

Pierwsza rozmowa przywódców USA i Chin

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden po raz pierwszy rozmawiał telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Amerykański przywódca ogłosił powołanie w Pentagonie grupy zadaniowej, która ma przygotować strategię wobec Pekinu.

To pierwsza rozmowa chińskiego przywódcy z Joe Bidenem od czasu wygrania przez niego listopadowych wyborów prezydenckich i objęcia urzędu w styczniu 2021 roku.

„Rozmawiałem dziś z Prezydentem Xi, aby złożyć Chińczykom życzenia z okazji Księżycowego Nowego Roku. Podzieliłem się także obawami dotyczącymi praktyk gospodarczych Pekinu, łamania praw człowieka i przymusu na Tajwanie. Powiedziałem mu, że będę współpracował z Chinami, jeśli  przyniesie to korzyści Amerykanom” – napisał na Twitterze prezydent USA.

W trakcie rozmowy obaj przywódcy dyskutowali o walce z pandemią koronawirusa i wspólnych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym na świecie i zmianami klimatycznymi.

Joe Biden wyraził zaniepokojenie „nieuczciwymi praktykami gospodarczymi” Chin. Naciskał również w sprawie represji Pekinu w Hongkongu i wobec Ujgurów, a także jego działań wobec Tajwanu.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami są obecnie najgorsze od dziesięcioleci. Napięte relacje między Państwem Środka i USA dodatkowo zaostrzyła pandemia COVID-19. Poprzedni prezydent Donald Trump obarczył Chiny odpowiedzialnością za pandemię i zarzucił im szpiegostwo przemysłowe. Chiński rząd zaprzecza tym oskarżeniom.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl