fot. flickr.com

USA: W kwietniu ubyło ponad 20 mln miejsc pracy – to bezprecedensowy spadek

W kwietniu br. amerykańskie firmy zredukowały bezprecedensową liczbę 20,2 mln miejsc pracy – głosi opublikowany w środę raport firmy ADP na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy, na który powołuje się agencja Associated Press.

AP pisze o „potężnej zapaści” amerykańskiej gospodarki, spowodowanej zamknięciem biur, fabryk, szkół, placów budowy i sklepów w związku z epidemią koronawirusa.

Środowy raport ADP pokazał olbrzymią skalę utraty miejsc pracy, co nie pozostawiło żadnej branży największej gospodarki świata bez uszczerbku – zauważa AP.

Sektor rozrywki i hotelarstwa stracił w kwietniu 8,6 mln pracowników. W handlu, transporcie i usługach użyteczności publicznej pracy pozbawionych zostało 3,4 mln ludzi. Firmy budowlane zwolniły prawie 2,5 mln, a producenci ok. 1,7 mln pracowników.

Raport firmy ADP pojawił się na dwa dni przed ogłoszeniem oficjalnych miesięcznych danych ministerstwa pracy USA. Ekonomiści przewidują, że resort może poinformować, iż w kwietniu pracę w USA straciło 21 mln osób.

Od początku epidemii koronawirusa w USA odnotowano ponad 1,2 mln przypadków zakażenia, 71130 osób zmarło – wynika z najnowszego zestawienia agencji Reutera. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podaje zbliżone dane.

PAP

drukuj