PAP/EPA.

Ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią zmaga się cały świat

Ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zmaga się dziś cały świat. Poszczególne kraje robią wszystko, by po pierwsze – zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom, a po drugie – ratować gospodarkę.

Stany Zjednoczone – bilans zakażeń i zgonów spowodowanych koronawirusem jest tu najwyższy. Choruje ponad milion osób, a ponad 72 tysiące pacjentów zmarło. Epicentrum epidemii w USA pozostaje stan Nowy Jork, gdzie na Covid-19 zmarło ponad 25 tys. osób.

– Począwszy od dzisiejszej nocy, w godzinach od 1.00 do 5.00 będziemy prowadzić największą operację dezynfekującą w historii naszego metra. Będziemy dezynfekować wagony metra – każdy z nich po kolei, a także autobusy i dworce. Będziemy to robić codziennie – zapowiedział Patrick J. Foye, dyrektor MTA – przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za transport publiczny w stanie Nowy Jork.

Wysoka liczba chorych i zgonów z powodu Covid-19 utrzymuje się także w krajach Europy. I choć w Hiszpanii odnotowano już ponad 220 tys. przypadków choroby, a liczba przypadków śmiertelnych zbliża się do 26 tys., premier Pedro Sanchez tłumaczy, że sytuacja jest pod kontrolą.

– Hiszpania w końcu wkracza w fazę przejścia do tej nowej normalności, w fazę deeskalacji. To już siedem i pół tygodnia, kiedy ogłoszono stan wyjątkowy. Wirus rozprzestrzeniał się w tempie 35 proc. każdego dnia, wczoraj było 0,4 proc., czyli 88 razy mniej, a dziś 0,31 proc. Pozostałe wskaźniki pokazują – podkreślam to z najwyższą rozwagą – że choroba jest kontrolowana – zapewnił premier Hiszpanii.

Mimo to hiszpański rząd chce przedłużenia do 24 maja stanu zagrożenia epidemicznego. W środę wieczorem w Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii, odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

We Włoszech część wprowadzonych restrykcji została już zniesiona. Teraz czas na kolejne decyzje w związku z odmrażaniem gospodarki.

– Jesteśmy w stanie rozważyć możliwość ewentualnego wcześniejszego otwarcia dalszych sektorów działalności, stosując zasadę zróżnicowania geograficznego. Na podstawie protokołów bezpieczeństwa można by przyspieszyć otwarcie salonów kosmetycznych, salonów fryzjerskich, ale także teatrów – oświadczył włoski premier Giuseppe Conte.

Giuseppe Conte na łamach włoskiego dziennika przyznał, że przy spodziewanym dużym spadku PKB „skutki ekonomiczne pandemii będą bardzo bolesne”.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl