fot. prezydent.pl

Pierwsza Dama odwiedziła ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Radzionkowie

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła we wtorek Zespół Dziennych Ośrodków Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „ZDOREWiR” w Radzionkowie. Placówka umożliwia swym podopiecznym edukację przedszkolną i szkolną.

O wizycie w ośrodku poinformowała we wtorek na swej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP.

Jak czytamy w relacji z wizyty Pierwszej Damy w Radzionkowie (woj. śląskie), mali artyści przywitali ją spektaklem muzycznym prezentującym cztery pory roku.

„Wypadliście znakomicie” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, gratulując dzieciom barwnego występu.

Zwiedzając placówkę, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy spotkała się z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej; miała też okazję poznać narzędzia rehabilitacyjne. W trakcie zajęć logopedycznych, korzystając z książki komunikacyjnej, Pierwsza Dama rozmawiała z dziećmi o niedawnej majówce i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu.

Agata Kornhauser-Duda przyjrzała się również zajęciom muzycznym oraz plastycznym skierowanym do osób z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej.

„Widać, że dzieci są tu szczęśliwe i radosne, pełne pozytywnej energii” – mówiła Pierwsza Dama w trakcie późniejszego spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej prowadzącego placówkę, rodzicami wychowanków oraz pracownikami ośrodka.

Rozmawiano m.in. o różnorodnych metodach usprawniania neurorozwojowego podopiecznych, terapii pedagogicznej i treningach, jak np. biofeedback uczący panowania nad falami mózgowymi w przebiegu wideogry.

Placówka obchodząca w tym roku 25-lecie istnienia realizuje również świadczenia dla dzieci polegające na jak najwcześniejszym wykrywaniu i zapobieganiu niepełnosprawności. „ZDOREWiR” udziela też świadczeń zdrowotnych, w tym wielospecjalistycznej rehabilitacji zindywidualizowanej, a dzięki współpracy ze społecznością lokalną organizuje m.in. kiermasze charytatywne.

PAP/RIRM

drukuj