[TYLKO U NAS] Ks. prof. Maryniarczyk: Rocznica śmierci o. Krąpca wpisuje się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Upamiętniamy dziesiątą rocznicę śmierci ojca Mieczysława Krąpca. Wpisuje się ona w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił na antenie Radia Maryja we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik Katedry Metafizyki KUL.

8 maja mija 10 lat od śmierci o. Mieczysława Alberta Krąpca. W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa dwudniowe spotkanie poświęcone osobie i pracy duchownego.

Związany z KUL ks. prof. Andrzej Maryniarczyk wskazał, iż o. Mieczysław Krąpiec „należał do tego pokolenia ludzi, którzy pracę swoją traktowali jako pewne powołanie”. Zaznaczył, że w życiu dominikanina możemy wyróżnić trzy misje, których podjął się dla dobra Kościoła, naszej ojczyzny oraz kultury. Pierwsza misja polegała na walce z napływającymi do Polski marksizmem oraz materializmem – wyjaśnił gość Radia Maryja.

– W latach pięćdziesiątych mamy potężny napór marksizmu oraz ateistycznego materializmu. Wszystkie ośrodki naukowe w Polsce są zdominowane materializmem i marksizmem. Powstaje wtedy z inicjatywy ojca Krąpca (…) oraz jego kolegów, m.in. Karola Wojtyły, tzw. Lubelska Szkoła Filozoficzna. Ona miała odeprzeć materializm, który niszczył człowieka oraz kulturę chrześcijańską. Ta misja wciąż trwa w Lubelskiej Szkole Filozoficznej. To z tamtych czasów pochodzi jego słynne powiedzenie: „od Berlina do Seulu filozofia tylko w KUL-u” – powiedział.

Druga misja, do której o. Mieczysław Krąpiec został „przymuszony” przez prymasa Stefana Wyszyńskiego, a później przez Senat, to podjęcie się bycia rektorem KUL w latach 1970-1983. Są to bardzo trudne lata dla Polski oraz dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ponieważ KUL w zamiarach władz komunistycznych miał zostać zniszczony – mówił kierownik Katedry Metafizyki KUL.

– Nie doszło do jego degradacji materialnej. Wielką zasługę w odbudowaniu, rozbudowaniu i ochronieniu przed degradacją materialną KUL miał ojciec Krąpiec. (…) Jemu jednocześnie zawdzięczamy odbudowę naukową, dlatego że do tego czasu zamykano wszystkie wydziały. Katolicki Uniwersytet Lubelski miał być takim większym seminarium, gdzie będzie tylko teologia oraz filozofia. Wszystkie wydziały humanistyczne i społeczne były zamykane. Walkę o odbudowę naukową zaczyna ojciec Krąpiec. Przywracane są poszczególne wydziały i tak powstaje KUL jako ośrodek naukowy – zaznaczył duchowny.

Trzecia misja, której o. Mieczysław Krąpiec się podjął, to inicjatywa wydania encyklopedii filozofii – dodał.

– Dlaczego to jest takie ważne? Pamiętajmy, że wyszliśmy z czasu komunizmu nie tylko zdegradowani materialnie i ekonomicznie, ale również kulturowo. (…) Stąd też podjęcie pracy, aby dać społeczeństwu – najpierw polskiemu – możliwość odbudowania kultury myślenia i rozumienia, a to tylko można było zrobić poprzez filozofię realistyczną, bo ona uczyła odpowiedzialnego myślenia. Ta podjęta inicjatywa została wykonana, a encyklopedię ofiarowano narodowi polskiemu na ręce św. Jana Pawła II – akcentował ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Całą rozmowę z ks. prof. Andrzejem Maryniarczykiem we wtorkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl