fot. https://twitter.com/GK_PGNiG

PGNiG zwiększa zakupy gazu w USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększa zakupy LNG w Stanach Zjednoczonych. Spółka przekazała dziś, że zawarła z firmą Venture Global aneksy do umów. Przewidują one zwiększenie dostaw o 2 mln ton gazu rocznie przez 20 lat.

Wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, w trakcie podpisania aneksów wskazał, że to krok milowy w kierunku uniezależnienia Polski od dostaw gazu z Rosji. Podkreślił, że mamy do czynienia z umową o historycznym znaczeniu.

– Umową, która spowoduje, że jedna trzecia zapotrzebowania na gaz po podpisaniu dzisiejszej umowy będzie dostarczana przez firmę, którą reprezentuje Pan Prezes, reprezentujecie Państwo. Prawie 7,5 mld metrów sześciennych gazu po roku 2022, czyli po wygaśnięciu umowy z Rosją, z Gazpromem na dostawy gazu, popłynie właśnie dzięki porozumieniu PGNiG i Venture Global – mówił minister.

Wicepremier Jacek Sasin dodał, że kontrakty na dostawy gazu z USA zawierane przez PGNiG, projekt Baltic Pipe czy plany wydobycia na Ukrainie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Prezes PGNiG Paweł Majewski powiedział z kolei, że aneksowane kontrakty na dostawy LNG od amerykańskiej firmy dają spółce unikalne możliwości handlowe. W efekcie będzie mogła sprzedawać gaz na cały świecie.

PGNiG zaprezentował dziś także swoje wyniki finansowe. Grupa kapitałowa miała w drugim kwartale br. przeszło 103 mld zł przychodów, 1,8 mld zł EBITDA oraz prawie 690 mln zł zysku netto.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl