fot. twitter.com

W 2019 roku PGNiG zanotowało przychody ze sprzedaży w kwocie 42 mld złotych

W 2019 roku Grupa Kapitałowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 42 miliardów złotych. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 1 miliard 37 milionów złotych.

Zgodnie z raportem rocznym spółki, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało w minionym roku o około 6 procent więcej gazu i to mimo wyższych temperatur w I i IV kwartale. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zauważył, że na Towarowej Giełdzie Energii gaz był średniorocznie aż o 35 proc. tańszy niż rok wcześniej, co istotnie wpłynęło na poziom przychodów z jego sprzedaży.

„Wszyscy uczestnicy na globalnym rynku gazu zmagają się obecnie z wyzwaniem niskich cen surowca. Nie należy jednak zapominać, że wciąż znacząco rośnie popyt na to paliwo, co potwierdzają światowe prognozy. W tych okolicznościach konsekwentnie i dynamicznie rozwijamy dywersyfikację importu gazu ziemnego, zapewniając w ten sposób Polsce bezpieczeństwo energetyczne” – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Rok 2019 przyniósł wyraźną zmianę w strukturze importu. Udział gazu ziemnego sprowadzanego z Rosji spadł z 67 do 60 procent. Wzrósł natomiast udział LNG – z 20 do 23 procent. W obrocie detalicznym w 2019 r. liczba odbiorców paliwa gazowego wzrosła o ok. 67 tysięcy.

TV Trwam News

drukuj