fot. PAP/Jakub Kamiński

PGNiG zdobyła trzy nowe koncesje na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, norweska spółka PGNiG, otrzymała od Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii Norwegii trzy nowe koncesje. Na dwóch z nich będzie pełnić rolę operatora – poinformowała w piątek spółka.

PGNiG Upstream Norway będzie pełnić rolę operatora na koncesji PL838B z 40 proc. udziałów oraz na koncesji PL1017 z 50 proc. udziałów. W ramach tych koncesji PGNiG otrzymało dwa lata na wykonanie analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego obszarów koncesyjnych. Po tym okresie zostaną podjęte decyzje o wierceniu otworów poszukiwawczych lub zwolnieniu niektórych koncesji bez wykonywania wierceń.

Trzecia otrzymana koncesja to PL1009 z 35 proc. udziałów, na której operatorem jest ConocoPhillips. Udziałowcy są zobowiązani do wykonania tam odwiertu poszukiwawczego w terminie dwóch lat.

Wszystkie koncesje leżą na Morzu Norweskim, według informacji PGNiG, na dwóch z nich zidentyfikowane zostały prospekty poszukiwawcze o potencjale gazowym. Przyznanie roli operatora na dwóch koncesjach stanowi dowód uznania norweskich władz dla kompetencji spółki – podkreśliła polska firma.

„Inwestycje w Norwegii są fundamentem pod budowę niezależności energetycznej Polski. Trzy nowe koncesje na norweskim szelfie kontynentalnym to bardzo dobra wiadomość dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa i szansa na duże odkrycia gazu ziemnego. Warto podkreślić, że przyznane koncesje opierają się głównie na ciekawych i innowatorskich koncepcjach poszukiwawczych opracowanych w PGNiG, ukierunkowanych głównie na poszukiwania gazu ziemnego, w tym w utworach kenozoiku, które uzyskały uznanie wśród najlepszych firm naftowych i instytucji rządowych odpowiedzialnych za rozwój przemysłu gazowo-naftowego w Norwegii” – powiedział cytowany w komunikacie PGNiG prezes spółki Piotr Woźniak.

Jak zaznaczył, Norwegia jest przewidywalnym partnerem biznesowym, a zgodnie z ostatnimi szacunkami norweskich władz, jak dotąd wyprodukowała mniej niż połowę szacowanych zasobów ropy i gazu ze swojego szelfu.

„Jest to rynek perspektywiczny, na którym osiągamy dobre rezultaty i solidne stopy zwrotu z naszych inwestycji. Gaz z Norwegii będzie produkowany przez kolejne dziesięciolecia. Działamy na tamtym rynku od ponad 11 lat i zamierzamy, tak jak już to czynią nasi zachodni sąsiedzi, od 2022 r. sprowadzać stamtąd surowiec bezpośrednim gazociągiem z własnych złóż” – dodał Woźniak.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w norweskich 24 koncesjach. Norweski Szelf Kontynentalny jest objęty jednym z priorytetów inwestycyjnych określonych w Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl