fot. PAP/EPA

Syria: Protureccy rebelianci w Afrin niszczą groby Kurdów

Protureccy rebelianci na terenie okupowanego przez Turcję kurdyjskiego regionu Afrin w północno-zachodniej Syrii niszczą kurdyjskie groby. Według nich nagrobki są za wysokie i przez to niezgodne z islamem. O sprawie informują w piątek kurdyjskie media.

Kurdyjska telewizja Rudaw podała, że bojownicy Wolnej Armii Syryjskiej (FSA), wspierający tureckie władze okupacyjne w Afrin, usunęli wszystkie nagrobki z cmentarza w wiosce Edama, uzasadniając to względami religijnymi, twierdząc że są za wysokie.

Tydzień wcześniej wspierani przez Turcję bojownicy zrobili to samo w wiosce Mejdanke. Natomiast w grudniu 2018 roku 500 grobów zostało zniszczonych przez FSA w wiosce Sinare pod pretekstem konieczności poszerzenia drogi.

Rudaw zaznacza, że w islamie nie ma nakazu, by groby były płaskie i taki pogląd głoszony jest tylko przez radykalnych salafitów.

Region Afrin został zajęty przez Turcję i wspierających ją rebeliantów FSA w marcu 2018 roku po 58 dniach oporu, stawianego przez miejscowe kurdyjskie Ludowe Jednostki samoobrony (YPG). Afrin przed jego zajęciem zamieszkany był nie tylko przez muzułmanów ale również chrześcijan i jezydów. Większość mieszkańców uciekła jednak, a FSA przystąpiła do niszczenia wszystkich niemuzułmańskich oraz kurdyjskich symboli.

PAP/RIRM

drukuj