Fitch podniósł rating PGNiG do BBB z perspektywą stabilną

O pozytywnej decyzji agencji Fitch Ratings zadecydowały między innymi działania PGNiG na rzecz dywersyfikacji źródeł i kierunków importu gazu oraz rozwój własnego wydobycia węglowodorów.

Skuteczna i konsekwentna realizacja strategii PGNiG znalazła swoje potwierdzenie w decyzji Agencji Fitch o podwyższeniu ratingu Spółki. Agencja uwzględniła zrealizowane przez nas działania, które doprowadziły do dywersyfikacji kierunków dostaw gazu, co w konsekwencji umożliwiło podjęcie decyzji o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Jesteśmy zadowoleni, że jako Grupa o dużym udziale segmentu wydobywczego w generowanych wynikach, otrzymaliśmy rating na poziomie spółek działających w bardziej regulowanych sektorach. Jest to kolejny silny sygnał umacniający naszą pozycję jako wiarygodnego partnera biznesowego – dodał.

W uzasadnieniu decyzji o podwyższeniu ratingu z BBB- do BBB, Fitch zaznaczył, że postępy w dywersyfikacji portfela importowego gazu zapewnią PGNiG większą elastyczność biznesową i ograniczą negatywne skutki wysokich kosztów importu gazu. Agencja wskazała na nierynkową formułę cenową kontraktu jamalskiego jako jeden z powodów słabszych wyników Spółki w segmencie Obrót i Magazynowanie w latach 2017-2019. Już zrealizowane i planowane działania na rzecz dywersyfikacji, w tym decyzja o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego, o której PGNiG zawiadomiło Gazprom 15 listopada 2019 roku, powinny w kolejnych latach doprowadzić do poprawy wyników finansowych Spółki.

Fitch podkreślił również korzyści, jakie PGNiG odnosi dzięki poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów. Zdaniem Agencji, własne wydobycie pozwala Spółce nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo dostaw, ale także ograniczyć ogólne koszty pozyskania gazu spowodowane wysoką ceną importu paliwa. Ponadto, zmienność wyników w segmentach wydobywczym i obrotu jest ograniczana dzięki stabilności segmentów regulowanych, takich jak dystrybucja gazu i wytwarzanie ciepła.

Agencja Fitch pozytywnie ocenia pionową integrację działalności Grupy Kapitałowej PGNiG na rynku gazu oraz jej zdolność do realizowania zamierzeń inwestycyjnych. Podstawą naszej stabilności finansowej jest odpowiednie połączenie w ramach Grupy segmentów regulowanych z działalnością segmentów wydobywczego i obrotu. Silna pozycja finansowa, dostępne źródła finansowania i odpowiednia elastyczność działalności są ważnymi argumentami za podniesieniem oceny wiarygodności kredytowej – powiedział Michał Pietrzyk, wiceprezes Zarządu PGNiG
ds. finansowych.

Fitch utrzymał dla ratingu PGNiG perspektywę stabilną.

PGNiG SA/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl