PGNiG będzie sprzedawać ropę Lotosowi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Grupa LOTOS podpisały umowę na sprzedaż ropy naftowej. Surowiec trafi do rafinerii Lotosu w Gdańsku – podało PGNiG.

Umowa obowiązuje w latach 2015-2019 z możliwością jej przedłużenia na czas nieokreślony. Jej szacowana wartość na dzień zawarcia umowy to ok. 3,2 mld złotych.

Dostawy ropy naftowej rozpoczną się 1 stycznia 2015 roku. Surowiec będzie odbierany przez kupującego koleją z terminali kolejowych PGNiG zlokalizowanych na terenie oddziału PGNiG w Zielonej Górze. Za transport surowca odpowiedzialna będzie spółka Lotos Kolej.

„To kolejna umowa na sprzedaż ropy naftowej z krajowego wydobycia podpisana w ostatnich miesiącach przez PGNiG. Umowa z Grupą Lotos, powiększająca grono klientów kupujących ropę naftową wydobywaną w Polsce, jest kolejnym potwierdzeniem słuszności realizacji przyjętej strategii dotyczącej m.in. efektywnego zagospodarowania krajowych złóż ropy naftowej i gazu” – powiedział cytowany w komunikacie Jerzy Kurella, p.o. prezes zarządu PGNiG.

Prezes Zarządu Grupy Lotos podkreśla, że instalacje spółki przerabiają różne gatunki ropy naftowej, co pozytywnie wpływa na efektywność produkcji oraz jakość paliw. „Surowiec z PGNiG sprawdził się w dotychczasowych testach technologicznych, a od 2015 roku rozpoczniemy jego komercyjny przerób w Gdańsku” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl