fot. Monika Bilska

M. Małecki: Do 7 sierpnia KE powinna wydać oficjalne stanowisko ws. wniosku o połączenie Orlenu i Lotosu

Do 7 sierpnia Komisja Europejska powinna wydać oficjalne stanowisko w sprawie wniosku o połączenie Orlenu i Lotosu – powiedział poseł Maciej Małecki. Natomiast do końca roku Komisja ma podjąć ostateczną decyzję co do połączenia koncernów i ewentualnych warunków tego procesu.

Na początku lipca do KE formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos złożył PKN Orlen. Zawiera on między innymi założenia transakcji oraz argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję na rynkach.

Fuzja Orlenu i Lotosu to wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. (…) Jakiekolwiek próby zablokowania fuzji są krótkowzroczne i motywowane politycznie – ocenił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja poseł Maciej Małecki, szef Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

– Warto to bardzo mocno mówić z nadzieją, że dotrze to nawet do Grzegorza Schetyny, że rozdzielenie Orlenu i Lotosu i próba utrzymania sytuacji, w której dwa nasze koncerny rywalizują ze sobą, nie jest korzystne ani dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ani dla polskich odbiorców paliw, ani dla przyszłości tych koncernów. W naszym interesie jest mieć jeden silny, dobrze zorganizowany koncern, który będzie miał łatwiejszy dostęp do kapitału, większe możliwości przerobu i spójną strategię nawet na wypadek takich zdarzeń, jakie mieliśmy wiosną, gdy z Rosji płynęła zanieczyszczona ropa – podkreślił Maciej Małecki.

Przeciwko konsolidacji Orlenu i Lotosu wypowiada się między innymi szef PO Grzegorz Schetyna.

Zestawienie tych dwóch stanowisk pokazuje brak logiki i dobrej woli polityków PO – ocenił Maciej Małecki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl