PGG rozpoczyna działalność

Dziś rozpoczyna działalność Polska Grupa Górnicza, przejmując 11 kopalń i 4 zakłady zagrożonej upadłością Kompanii. W sumie do Polskiej Grupy Górniczej przejdzie 32,5 tys. pracowników.  

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że ok. 0,5 mld zł zadłużenia Kompanii Węglowej wobec banków może zostać zamienione na udziały w Polskiej Grupie Górniczej. Byłaby to jedna trzecia tego, co Kompania jest obecnie winna bankom.

Udziały w PGG miałyby objąć 5 banków finansujących Kompanię, w tym dwa banki zagraniczne. Jednym z warunków uruchomienia konwersji było porozumienie ze stroną społeczną.

Plan zawiera m.in. zapis o zawieszeniu na dwa lata tzw. czternastej pensji dla górników z Kompanii Węglowej. Wszystkie inne dodatkowe świadczenia oraz wysokość wynagrodzeń mają zostać utrzymane co najmniej do 1 stycznia 2018 roku.

Niektóre propozycje, na przykład te ograniczające czternastą pensję, są dla pracowników trudne do przyjęcia – mówi Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Dzisiaj związkowcy nie bardzo mogą się z tym zgodzić, bo te wynagrodzenia w górnictwie węgla kamiennego nie są znów takie wysokie i ludzie obawiają się, że nie wystarczy im na opłacanie rachunków. Moi koledzy, związkowcy, spotykają się dzisiaj na różnych kopalniach z załogami, które mają się opowiedzieć, czy są za podpisaniem tego porozumienia, czy też nie. Oczywiście, głosy są różne – jedni się godzą, rozumiejąc trudną sytuację, inni mówią: tak, ale przecież tyle razy już miało być lepiej i w dalszym ciągu lepiej nie jest. Sytuacja jest bardzo trudna – zaznacza Kazimierz Grajcarek.

Na czele zarządu Polskiej Grupy Górniczej stanie Tomasz Rogala, który od ponad dwóch miesięcy kieruje Kompanią Węglową. Do zarządu PGG wejdą też dwaj inni członkowie zarządu Kompanii oraz dwie osoby spoza jej dotychczasowego zarządu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl