fot. PAP

Petycja ws. przywrócenia tanich połączeń kolejowych

10 tysięcy osób podpisało petycję w sprawie przywrócenia tanich połączeń kolejowych między Krakowem a Warszawą. Pismo w tej sprawie trafi do minister infrastruktury Marii Wasiak – podała IAR.

Minister otrzyma też, oprócz petycji, reprodukcję obrazu Jana Matejki „Stańczyk”, któremu wokół nóg jeździ pociąg Pendolino. W związku bowiem z wprowadzeniem na tory tych drogich pociągów, w połowie grudnia z rozkładu jazdy wypadł między innymi pociąg InterREGIO Matejko.

Od tego czasu podróżujący między stolicą małopolski a Warszawą, w godzinach szczytu, nie mają alternatywy i za bilet w jedną stronę w dniu wyjazdu muszą płacić 150 zł., podczas gdy podróż InterREGIO jest o ponad połowę tańsza.

Poseł ziemi krakowskiej Andrzej Adamczyk, wiceszef sejmowej komisji infrastruktury mówi, że skandalem jest budowanie pozycji ekonomicznej pociągów Pendolino kosztem przeciętnych obywateli.

– Do 15 grudnia ubiegłego roku pasażer mógł skorzystać z drogich pociągów ekspresowych, ale mógł jechać również pociągami InterREGIO i w tym przypadku pociągiem Matejko, płacąc wielokrotnie taniej za przejazd. Po prostu była alternatywa. Pomimo protestów, pomimo apeli – zresztą sam brałem i biorę w nich udział – rząd był nieugięty. Prawdopodobnie tylko i wyłącznie interes ekonomiczny przyświeca decyzjom rządu w tym zakresie. Mam nadzieję, że petycja tych 10 tysięcy osób spowoduje, że pani minister Wasiak poleci tę zmianę w rozkładzie jazdy – zaznaczył poseł Andrzej Adamczyk.

Poseł zapowiedział, że jeżeli od marca nie zostaną przywrócone tanie połączenia, ponownie zostanie zwołane posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury i kolejny raz zostanie skierowany apel, aby mniej zamożni Polacy nie byli wykluczani z transportu kolejowego w godzinach szczytu.

RIRM

drukuj