Pełnomocnik rządu Niemiec: możliwe spotkanie ws. Ukrainy

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler spodziewa się, że przy okazji spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 w przyszłym tygodniu w Bonn dojdzie w gronie krajów tzw. grupy normandzkiej do rozmowy o sytuacji na Ukrainie.

W wywiadzie dla radia publicznego Deutschlandfunk Erler powiedział w środę, że zawarte dwa lata temu porozumienie z Mińska jest „rozsądnym rozwiązaniem”, jednak stronom konfliktu „brak jest determinacji” do zrealizowania zapisów tej umowy.

W ocenie polityka SPD obserwowane w ostatnich dniach nasilenie walk w Donbasie wynika z niepewności co do przyszłej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy.

Szefowie dyplomacji państw G20 spotkają się 16 i 17 lutego w Bonn. Niemcy sprawują w tym roku przewodnictwo w tym nieformalnym klubie zrzeszający 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Grupę normandzką tworzą Niemcy, Francja, Rosja i Ukraina. Ministrowie spraw zagranicznych tych czterech krajów, a czasami także przywódcy, spotykają się od 2014 roku w celu rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Porozumienie mińskie przewiduje m. in. zawieszenie broni, wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu, wymianę jeńców. Ukoronowaniem tego procesu ma być odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją i wybory w Donbasie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreślała ostatnio kilkakrotnie, że zapisy porozumienia mińskiego nie są realizowane, nie jest też przestrzegany rozejm.

W minionych 10 dniach w walkach między wojskami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami zginęło ponad 30 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl