Niemcy: TK oddalił skargi przeciwko aktom unijnym

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny ostatecznie potwierdził zgodność z niemiecką konstytucją Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego oraz paktu fiskalnego Unii Europejskiej.

Trybunał Konstytucyjny oddalił skargi polityków i obywateli przeciwko obu unijnym aktom prawnym.

„Skargi są częściowo niedopuszczalne, a częściowo nieuzasadnione” – powiedział uzasadniając wyrok prezes TK.

– Dzisiejszy wyrok był detalicznym, merytorycznym uzasadnieniem wcześniejszej decyzji tego samego trybunału, który już na jesieni 2012 roku w tzw. szybkim procesie zezwolił na ratyfikowanie i wprowadzenie w życie paktu fiskalnego i funduszu ratunkowego.  Do TK wpłynęło w tej sprawie rekordowe ponad 37 tysięcy skarg w tym byłej minister sprawiedliwości z SPB, a nawet członka frakcji rządzącej CSU Petera Gauweilera. Jednak naciski obozu władzy na sędziów oczywiście niepotwierdzone i nie do udowodnienia były tak duże, że decyzja sędziów mogła być tylko jedna – wszystko jest zgodne z niemieckim prawem. Przewodniczący drugiego Senatu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe przypomniał, że nadal zgodnie z inną decyzją tego samego trybunału to Bundestag musi mieć ostatnie zdanie w kwestiach istotnych dla Niemieckiego budżetu. Dodał również, że budżetowa autonomia niemieckiego Bundestagu, w tym przypadku jest dostatecznie zabezpieczona co oznacza, że sędziowie uznali, że pakt fiskalny i fundusz ratunkowy nie wpływają na kształt narodowego budżetu. Jest to niewątpliwe zwycięstwo pani Merkel, ale media zauważyły, że ogromna ilość skarg jest rekordem w historii tej instytucji co oznacza, że mamy do czynienia z wyjątkowo dużym protestem społecznym w tej materii. Sprawa jeszcze nie jest wyjaśniona, należy przypomnieć, że Federalny Trybunał Konstytucyjny w lutym tego roku zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu dotyczącym zgodności z prawem unijnym i inicjatywy kupowania przez europejski bank centralny obligacji skarbowych na rynkach wtórnych w ramach tzw. bezwarunkowych transakcji monetarnych – powiedział z Hamburga red. Waldemar Maszewski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl